reklama

Odpolední únava: 10 způsobů, jak ji porazit i bez kofeinu

Přichází rychle a nečekaně. Řeč je o odpolední únavě. Jak s ní účinně bojovat, když ani šálek kávy nestačí?

Foto: iStock

Odpolední únava většinou přichází od jedné do tří hodin odpoledne. V jednom momentě si zvesela pracujeme na projektu a za chvíli nám začnou klesat víčka a hlavu zaplavuje mlha únavy.

Většinou v takovém případě saháme po hrnku kávy, který nás ale ne vždy zachrání. Zvláště pak když už jsme na kofein zvyklí a takzvaně nám už nic nedělá. Co s tím?

1) Přivoňte k citrusům

Vůně citrusů zlepšuje naši náladu a nabuzuje. Možná bude těžké někde v kanceláři shánět citrón, proto se přikláníme k používání esenciálních olejů. Malá lahvička se krásně vleze do kabelky.

2) Jděte na vzduch

Kombinace čerstvého vzduchu a pohybu je naprostý nepřítel únavy. Studie ukázaly, že taková procházka dokáže zlepšit koncentraci a redukovat stres.

3) Dejte si dvacet

Někdy je nejlepší se tomu poddat. V kanceláři se to dělá těžko, ale pokud například pracujete z domu, máte vyhráno. Nastavte si budík na 20 minut a na chvíli se prospěte. Uvidíte, že poté budete o dost svěžejší.

4) Rozprouděte krev

Vyběhněte párkrát schody nahoru a dolů. I tato krátká aktivita vyplaví endorfiny, aneb hormony štěstí, a vy se budete cítit okamžitě nabuzeně.

5) Poslouchejte hudbu

Hudba má na naše emoce, nálady a i únavu velký vliv. Pusťte si do sluchátek nějaký váš oblíbený, ideálně taneční nebo jinak dynamický, hit.

6) Hodně pijte

Vodu. Vyhněte se sladkým nápojům - ty vás sice na začátku nabudí, ale pak vás čeká velký energetický propad, po kterém se budete cítit ještě hůře než na začátku.

7) Videa a obrázky štěňátek

Myslíme to vážně. Na internetu je toho spousta a pokud vás to neprobudí, tak vás to minimálně zahřeje u srdce. Jedna japonská studie dokonce říká, že dívání se na takový typ roztomilého obsahu vás dělá více produktivní. Navíc je to lepší než se pouštět do těch schodů, ne?

8) Nejlepší je prevence

Nečekejte, až vás propad energie postihne. Předcházet tomu můžete vhodným výběrem oběda. Místo těstovin zvolte kombinaci bílkovin, tuku a komplexních sacharidů jako například hnědá rýže nebo quinoa. Vyhýbejte se bílé rýži, těstovinám a pečivu.

9) Zavolejte kamarádce nebo rodině

Krátký telefonát je relativně nenáročná záležitost, která odvede vaši pozornost na chvíli od práce a zase vás na chvíli nabudí.

10) Mějte nablízku rozmarýn

Nejen že je fajn mít v blízkosti něco, co je živé a co roste, rozmarýn má taky povzbuzující účinky. Proto kdykoliv, kdy cítíte únavu, rozetřete snítku rozmarýnu mezi prsty a přivoňte.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama