reklama

Novinka pro nastávající mámy: Snímky z ultrazvuku až do mobilu

Svoje miminko už v dnešní době můžete sledovat dokonce ve 4D a snímky z ultrazvuku dostanete během vteřiny do mobilu či tabletu.

Foto: Shutterstock

Vynález ultrazvuku se dá považovat za jeden z velice důležitých kroků ve vývoji lidstva. Začátky jeho historie bychom mohli najít již někdy okolo druhé světové války.

Věděli jste, že ještě před zdravotnictvím a gynekologií se používal v oblasti námořnictví? Za jeho předchůdce se totiž dají považovat objevy sonarů a radarů.

Otcem ultrazvukové diagnostiky byl lékař Karl Theodor Dussik, který se narodil v roce 1908 v Rakousku. Jeho práce spočívaly především ve výzkumu vyšetřování mozku člověka pomocí ultrazvuku. V roce 1942 vydal svoji první knihu o této problematice.

Od radarů ke 4D

Jako diagnostická metoda byl poprvé vyzkoušený v praxi v roce 1957 a jen o rok později proběhl úspěšný test jeho použití v gynekologii a porodnictví.

Na jednu stranu jde tedy o relativně novou metodu, přesto od té doby ušla ještě další dlouhou cestu, aby dnes, v roce 2017, byla k dispozici dokonce ve 4D a snímky se daly během chviličky odeslat do mobilu nebo tabletu.

Díky Nadaci Mateřství teď takhle moderní přístroj mají i v porodnici ve Slaném. Lékaři i maminky díky tomu mohou lépe sledovat plod a jeho vývoj. Nadaci ho pomohla financovat společnost Licehamr & partners a strojírenská firma Salten ze Slaného. Pořizovací cena ultrazvuku je 300 tisíc korun. 

"Bereme jako samozřejmost, že pomáháme v regionu, kde působí naše podniky. Ohromně nás těší, že jsme podpořili Nadaci Mateřství a poskytli slánským lékařům přístroj, který může zlepšovat zdravotní péči těch nejmenších," říká Josef Vojta, řídící partner skupiny Licehamr & partners.

Nadace Mateřství vznikla v roce 1995 jako nezávislá charitativní organizace. Během své krátké existence se jí podařilo vybudovat pomocí finančních prostředků od mnoha sponzorů nejen slánského regionu na gynekologicko-porodnickém oddělení nadstandardně vybavené jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením a doplnit přístrojové vybavení.

"Nákupem nového moderního přenosného přístroje jsme výrazně vylepšili zobrazovací schopnosti na porodnických a gynekologických sálech. Jsme rádi, že v současnosti se stále najdou firmy, které nesledují pouze své ekonomické zájmy," dodává lékař Milan Dvořák působící na gynekologicko-porodnickém oddělení nemocnice ve Slaném.

Salten se specializuje na strojírenskou výrobu, dodává zařízení například pro Rolls Royce, Shell, BP, Samsung nebo Hyundai. V roce 1912 zde byla mimo jiné vyrobena první lokomotiva v Čechách.

Po pádu na lyžích ochrnula: Když jsem zase pohnula prsty, plakala jsem, říká Štěrbová | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama