reklama

Nebaví vás běhání? Vyskákejte si postavu na trampolíně

Chcete mít pevnou postavu do plavek, ale běhání vás odpuzuje a jóga nudí? Zkuste trampolíny, dají zabrat, ale je to legrace a výsledek stojí za to.

Foto: iStock

Přiznám se, že trend trampolín mi nějak unikl, ale v poslední době se do nich zamilovalo hned několik mých kamarádek, a tak jsem začala zkoumat…

Kamarádka Ivana považuje konec roku jako dobu bezvládí, kdy popustí uzdu apetitu a cpe se jak nezavřená - a kila letí nahoru. Potkala jsem ji před Silvestrem, kdy už se začala pěkně kulatit, a pak před týdnem a nestačila se divit. Krásně zpevněnou figuru "chudší" o několik kilo hrdě vystavovala v přiléhavém oblečení a já se zajímala, kde k nové postavě přišla.

"K běhání by mě po minulém roce nikdo nedostal, tak jsem začala v lednu s nechutí obhlížet fitka. Pak mě praštily do očí trampolíny. Vyzkoušela jsem a zamilovala se. Je to sice makačka, ale zábavná. A hlavně po pár týdnech bylo vidět, že se sebou něco dělám. Věřím, že si do léta vyskáču figuru, kterou jsem měla naposled ve dvaceti," nadšeně líčila kamarádka.

K čemu je to dobré

Zajímalo mě, jaký mají na poskakování na trampolínách názor lékaři. Většina z nich se shoduje, že trampolíny zlepšují kondici, koordinaci pohybů, jsou dobré pro snížení cholesterolu i krevního tlaku, zlepšují lymfatický systém, díky měkkým dopadům šetří klouby, ale zároveň zpevňují svaly, ale jsou dobré i pro odbourání stresu, třeba z práce. A samozřejmě při pravidelném jumpingu si zpevníte postavu a zbavíte se přebytečných kil.

Jak to vypadá na hodině

Většina žen, stejně jako já, asi čeká, že někde v tělocvičně poskakuje skupinka žen jako Gumídci nahoru a dolů. Hodina jumpingu ale není tak jednotvárná. Lekce většinou začíná protažením těla, jak by to mělo být před každým náročnějším a dynamickým pohybem - aerobikem, během atd. Po protažení následuje zahřátí, aby se tělo pěkně uvolnilo. A pak už se jde na skákání, v každém studiu může program probíhat trochu jinak, ale tam, kde jsem byla já, se skákalo asi čtyřicet minut. Cvičitelka měla dobře vybranou hudbu, svižné pasáže, při kterých jsem poprvé měla celkem dost, se střídaly s pomalejšími, při kterých jsem zase popadla dech. Na trampolínách ani tak nejde o to, abyste skákala jak kamzík, tedy vysoko, spíš je dobré udržovat zhruba stejnou výšku skoků, zaměřit se na zpevnění těla a dech.

Na co si dát pozor

Stejně jako u všech sportů je důležité pořídit si funkční a pohodlné oblečení. Tím myslím, to, které saje pot, především pak pohodlnou sportovní podprsenku, která je při skákání naprostou nutností. Nezapomeňte si také přibalit savý ručník a láhev s vodou. Stejně jako u každého jiného sportu není dobré nejméně hodinu před lekcí jíst. Pokud trpíte na bolesti kyčlí a kloubů nebo vás trápí bolesti páteře, není pro vás tohle dynamické sportovní vyžití vhodné.

Jestli se stydíte trampolíny vyzkoušet, zahoďte obavy, skákat můžete přesně tak, jak to pro vás bude v tu chvíli možné. Myslím, že málokdo je tak dobrý, aby na poprvé ovládl trampolínu a udržel tempo s těmi zkušenějšími.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama