reklama

Na co si dát pozor při půjčování peněz

Stojíte před rozhodnutím, zda si půjčit peníze? Odpovězte si na čtyři otázky, které navrhuje finanční poradce Partners Václav Valášek. Odpovědi vám pomůžou dilema vyřešit.

Foto: iStock

Život na dluh se často považuje za běžnou věc. Některým půjčkám se vyhnout nelze, např. úvěru na bydlení, ale v ostatních případech je tento krok potřeba důkladně promyslet.

Kdy dává půjčka smysl a kdy je lepší určité věci raděj oželet? Položte si následující otázky:

1) Opravdu je půjčka nutná?

O půjčce uvažujte tehdy, když danou věc skutečně potřebujete a víte, že byste na ni šetřili velmi dlouho nebo nenašetřili vůbec. Zároveň by vám měla vydržet déle, než je reálná splatnost úvěru. To platí například u úvěru na bydlení či vybavení domácnosti.

Kdy ne: Určitě se vyvarujte půjček na dovolenou, kterou si užijete sedm dní, ale pak ji budete třeba šest let splácet. Vlastnit poslední model telefonu také není nutné.

2) Jak velkou splátku utáhnu?

Před podepsáním dohody si vždycky pořádně spočítejte, kolik si můžete dovolit splácet. Částka, již jeden člověk splácí zcela bez problémů, může být pro jiného začátkem dluhové spirály.

Kdy ne: Nejhorší jsou situace, kdy lidé začnou vytloukat klín klínem.Splácejí půjčku půjčkou nebo z ní hradí běžné výdaje jako nájem či poplatky za energie.

3) Kolik to dohromady dělá?

Pečlivě si projděte podmínky každé nabídky. Jen výše měsíční splátky a úrok by vám rozhodně stačit neměly. Zaměřte se zejména na tzv. RPSN.

Důležitá je celková nákladovost úvěru (RPSN), kde jsou do výpočtu zahrnuty kromě úrokové sazby například i poplatek za vyřízení nebo čerpání úvěru, poplatek za správu úvěrového účtu, pojištění atd. Podrobně si prostudujte také sankční podmínky při nedodržení smlouvy.

Kdy ne:Jednoznačně se vyhněte kreditním kartám a kontokorentním účtům.

4) Vím, od koho si půjčuji?

Od koho si peníze půjčíte, vybírejte s opatrností. Ještě před uzavřením dohody si zjistěte, zda jednáte s poskytovatelem úvěru, který je ověřen Českou národní bankou. Pokud vám nechce půjčit banka, měl by to být signál, že si peníze půjčovat nemáte.

Kdy ne: Nikdy si neberte půjčkuod společnosti, která nabízí peníze bez nutnosti podpisu smlouvy. Takové praktiky používají ty nejhorší firmy a lichváři.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama