reklama

Naučte se mindfulness: Tady a teď vám přinese větší radost ze života

Možná jste o technice mindfulness už slyšeli, protože o ní jako o zázraku mluví psychologové i celebrity. Její princip je velmi jednoduchý: naplno prožívat tady a teď. Jak princip mindfulness zapojit do svého života tak, aby vám vyhovoval?

Foto: iStock

Techniku mindfulness vyučují i nejrůznější kurzy, ale ovládnout ji můžete klidně sami. Jde totiž o jediné: plně si uvědomovat přítomný okamžik. Zní to banálně, ale v době chytrých telefonů, sociálních sítí a pocitu, že se na vás valí spousta informací, je to vážně umění.

Pokud si říkáte, proč se naučit něco tak banálního, jako je právě dovednost vnímat okamžik, máme pro vás vysvětlení. Mozek, když ho necháte přemýšlet samospádem, umí buď přepnout na autopilota (u činností jako je čištění zubů, sprchování, domácí práce) či na myšlenky, které mohou znít jako brebentění (na co jste ještě zapomněli, že vám v práci určitě nepřidají, netěšíte se na rodinnou návštěvu a spousta dalších).

Mindfulness dovoluje se od takového "odpadu" odpoutat a zažít pocit opravdu jasné mysli. Neznamená to, že máte mít prázdnou hlavu, spíš pozorujete svoje emoce, jako byste seděli na zadním sedadle.

Vnímavost je ten nejlepší dárek, co si můžete nadělit, protože vás okamžitě zklidní. Ve chvíli, kdy prožíváte pocit zahlcení, se soustředíte totiž na jednu věc (nejčastěji dech) a emoce stresu v klidu odezní.

Jak zapojit mindfulness to běžných činností?

Ve sprše: Také máte spousty nápadů, či přímo vodopády myšlenek a voda teče, čas běží? Tentokrát zkuste vnímat, jak se nohy dotýkají povrchu vany či sprchového koutu, jak kapky vody padají na kůži, vůni mýdla či gelu, když se myjete.

Během čištění zubů: Nepozorujte svůj odraz v zrcadle, kdy počítáte šediny, vrásky, nové pupínky nebo přemýšlíte o tom, kdo vás zas dnes bude otravovat. Vnímejte chuť pasty, dotyk nohou na podlaze v koupelně, pohyb paže směrem k ústům.

Během cesty v MHD: To je často už vyšší škola vnímavosti, protože v dopravních prostředcích je často nepříjemná energie. Zkuste si ji naplno uvědomit, protože pocit nepohodlí nezažíváte jen vy, ale i to malé plačící dítě, či důchodce, který významně žádá o místo k sezení. Poznejte, co vás rozčliuje, a pak se soustřeďte na cestu. Je hladká, nebo jedete přes překážky? Jak na vás působí, když dopravní prostředek brzdí, kdy zrychluje?

Během čekání ve frontě: Zaznamenejte, jak se vaše nálada změní ve chvíli, co frontu poprvé spatříte. Pak pocit během stání v ní, vnímejte svůj dech, pokud cítíte tlaky v těle, kde přesně jsou? Máte chuť okamžitě sáhnout po telefonu a odpoutat se od přítomného okamžiku? Vydržte, a místo toho pozorujte ostatní, co čekají před vámi. 

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama