reklama

Kůže je zrcadlo emocí: Zbavte se ekzému jednou provždy

Na kůži se odráží nastavení celého organismu. Především to, jak se cítíme po fyzické i psychické stránce. Jakékoliv oslabení těla může být spouštěcím mechanismem pro nemoc, třeba pro ekzém.

Foto: iStock

Na začátku léčby je důležité zapátrat v paměti, co propuknutí nemoci předcházelo. Mohou to být i situace, které s kůži na první pohled vůbec nesouvisí. Třeba hádka, vyčerpání, stres nebo také obyčejné nachlazení. 

U pacientů s ekzémem je obvyklé, že se střídají období "klidu" a zhoršení. K tomu často dochází například po virovém či bakteriálním onemocnění nebo po prožitém stresu. Zkrátka když je člověk oslaben. Proto je dobré myslet na prevenci a pracovat na své fyzické a psychické kondici. Psychika totiž hraje významnou roli, což potvrzuje dermatoložka Ivona Kosová: "Atopický ekzém se u dětí může rozvinout například po ukončení kojení, při vstupu do školky, lupénka u dospělých zase po silných psychických traumatech." Někdy může jít o problémy, které jsou zasunuty hluboko v našem podvědomí. To se týká například pacientů trpících nemocí dlouhodobě, třeba i od narození. Terapie pak není jednoduchá.   

Důležitý je celostní náhled

Pro většinu pacientů je naprosto samozřejmé jít k lékaři a očekávat předepsání masti a jiných léků. "Samozřejmě že je důležité ošetřit lokální terapií kůži a ulevit tak od příznaků, ale to samo o sobě nevyléčí příčinu nemoci. Pro zdárnou léčbu je proto někdy nezbytné zaměřit se i na svojí duši. Takto celostně by se na nemoc mělo pohlížet," říká dermatoložka Ivana Kosová, která se snaží přiblížit svůj náhled na léčení: "Jako lékařka  mám zájem na vyléčení pacienta, ale vždy se mu snažím vysvětlit, že nemoc přišla z nějakého důvodu. Je tedy potřeba, aby si pacient uvědomil, proč se daná nemoc dostavila, jaké jsou příčiny. Někdy je hledání jednoduché, jindy složitější, ale vždy by se měl aktivně zapojit pacient sám. Nikdo jiný to za něj udělat nemůže," dodává lékařka. 

Jak je to s léčbou kortikoidy?

Častým postupem konzervativní medicíny při léčbě ekzémů je aplikace hormonálních mastí - kortikoidů. "Někdy je opravdu vhodné kortikoidy nasadit, především u výrazných alergických kožních projevů. Většinou však stačí pouze krátkodobé použití, kdy během několika dnů reakce odezní. V těchto případech bych se jejich aplikaci tolik nebránila." Větší problém je u nemocí chronických, kde aplikace kortikoidů dlouhodobě může mít nežádoucí účinky. Někdy může dlouhodobé používání kortikoidů potlačit projevy na kůži, ale nemoc se přestěhuje a projeví jinde.

"To se týká hlavně atopického ekzému, kdy některé maminky jsou spokojené, že ekzém zmizel. Ale to, že například dítě postupně začíná mít sennou rýmu nebo astma, to již vnímají jako jiné nové onemocnění, bez možné souvislosti s dřívějším ekzémem. Je to proto, že se neléčí příčiny nemocí, pouze následky," varuje Kosová. Stále více maminek také použití kortikoidů odmítá. Co s tím? Jste-li zastánci přírodní medicíny, můžete vyzkoušet například multifunkční balzám Skinanim s obsahem koloidního stříbra a rostlinných extraktů - aloe vera, slézu a pupalkového oleje.

Pracujte na odstranění psychických problémů  

Pokud jste nakloněni alternativním způsobům léčby, neměla by vám uniknout Bachova květová terapie. Jde o velice jednoduchý systém, který navrací harmonii našemu bytí, a to s pomocí výtažků z květů různých rostlin a stromů. "U dětí i dospělých se můžeme setkat se svědivými ekzémy, které má svědomí především netrpělivost," říká Romana Kotěrová, odbornice na Bachovu terapii a pokračuje: "tato vyrážka se objevuje poměrně rychle. Velmi dobře pomáhá nasazení esence Netýkavka."

Ekzém se může vyskytnout také na rukou, kde se může zhoršovat. "Velmi často se tak stává u lidí, které někdo zranil nebo zradil, jsou to schopní lidé, kteří se ale uzavírají do sebe a působí povrchně," říká Kotěrová. A třeba lidi, kteří bývají žárliví, u těch se může objevit zapálená, zarudlá, svědivá či zanícená pokožka. "Těmto lidem doporučuji esenci Cesmína. Při překyselení organismu může pomoci také Bachova esence Crab apple, která čistí emoce i psychiku."

Upravte životní styl

Významnou roli hraje na stavu nemoci naše životospráva včetně dostatku tekutin. Celkově naše vnitřní prostředí a jeho pH má vliv na všechny procesy v našem těle. Většinou jsme velmi překyselení - jíme stravu plnou bílého cukru a mouky, uzenin, pijeme příliš kávy  bílou mouku, uzeninyho a zažíváme stres - to vše má na kyselost organismu vliv. Kyselé pH se podepisuje také na stavu našeho psychického rozpoložení i na rozvoji nemocí a zánětů. Každý pacient s ekzémem by se měl také zaměřit na správnou péči o pokožku. Zejména v chladných měsících je třeba suchá ložiska neustále promazávat a nevystavovat je podráždění. Důležité je vyhnout se například nadměrnému koupání či sprchování, používání "voňavých" sprchových gelů či mýdel a nosit bavlněné, prodyšné oblečení.     

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama