reklama

Krabičková dieta očima výživové poradkyně: Proč stojí za vyzkoušení

Ráda byste ještě do jara shodila pár kilogramů, nebo chcete kompletně změnit své stravovací návyky a cítit se dobře na těle i na duši? Krabičková dieta může být skvělým startem k vašemu cíli. O tom, jak vám jídlo z krabiček může doslova změnit život, jsme si povídali s výživovou poradkyní paní Lindou Vykoukovou.

Foto: iStock

V čem spočívají hlavní výhody krabičkové diety?

Hned na úvod bych chtěla říct, že Jezte s námi není tak úplně dieta. Snažíme se vytvářet jídelníčky tak, aby měly vhodný poměr jak sacharidů, bílkovin a tuků, tak vitamínů, minerálů, vlákniny atd. Hlavní myšlenkou je naučit lidi jíst zdravěji, vytvořit si nové stravovací návyky. Samozřejmě vše není jen v  jídle. Aby dieta fungovala, je k tomu nezbytné dodržování pitného režimu, dostatek spánku, pohybu atd.

Znamená to, že vás nevyhledávají pouze lidé, kteří se snaží zhubnout?

Našimi klienty nejsou jen lidé, kteří se snaží zhubnout. Jak už jsem řekla, jsou to i ti, kteří se chtějí stravovat zdravěji. Vyhledávají nás také lidé, kteří mají najaký zdravotní problém. Např. cukrovku, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, lupénku a další chronická onemocnění. Nebo s námi jedí ti, co nemají čas nakupovat a připravovat si jídlo na každý den, zkrátka jim to šetří spoustu času, je to pohodlné.

Nabízíte i různé programy stravování, aby si každý človek vybral pro sebe to pravé?

Ano, jídelníček dokážeme přizpůsobit danému klientovi. Podle výsledků bioimpendančního měření u výživového poradce ho nastavíme dotyčnému na potřebné množství kalorií. Jídelníček také do určité míry dokážeme přizpůsobit sportovci nebo připravujeme i vegetariánské menu.

Kdo je Linda Vykouková

Kdo je Linda Vykouková

Výživová poradkyně působící ve společnosti Jezte s námi (www.jeztesnami.cz), která se zaměřuje mimo jiné na dodávání zdravých a nutričně vyvážených jídel v krabičkách. Je ráda, když může někomu pomoci, ať už v hubnutí nebo s problémy, jež se týkají sestavení nového jídelníčku. Ráda se zaměřuje také na výživu dětí.

Jaké potraviny se ve vašich krabičkách objevují nejčastěji?

Snažíme se, aby jídelníčky byly co nejpestřejší. Rádi používáme potraviny jako jsou různé druhy rýže (jasmínová, červená, basmati), pohanka, jáhly, bulgur, kuskus, celozrnné nebo semolinové těstoviny, pečeme si svůj celozrnný chleba, z masa používáme téměř vše, kuřecí, krůtí, králičí, ryby, hovězí a nedávno jsme zařadili i libové vepřové, protože je skvělým zdrojem vitamínů B, železa a kyseliny listové. V našem jídelníčku se také objevují rostlinné bílkoviny jako jsou např. tofu, tempeh atd. Samozřejmě dbáme i na dostatek zeleniny.

Když se rozhodnu držet právě vaši krabičkovou dietu, jaký je standardní postup?

Na začátku je tedy možné podstoupit u výživového poradce tělesnou analýzu. Poradce vás přeměří, vyzpovídá a na základě těchto výsledků nastaví pro vás odpovídající menu.

Zajímáte se v souvislosti s přípravou jídelníčku i o to, jak často člověk sportuje?

Součástí analýzy je samozřejmě, jak už bylo řečeno, i povídání s klientem. Je důležité zjistit, jak se do té doby stravoval, jak intenzivně se hýbe, zda má sedavé zaměstnání, jak je na tom po zdravotní stránce apod.

Kde takové měření a konzultace v praxi probíhají?

Tělesná analýza a konzultace probíhá přímo v kanceláři našeho výživového poradce.

Jaký úbytek váhy týdně je, podle vás, tak akorát?

Optimání je cca půl kila za týden, samozřejmě když má někdo větší nadváhu, tak je úbytek ze začátku větší a rychlejší, ale v určité fázi se váha zastaví a pak je nutné udělat pro zhubnutí i něco navíc, zařadit vhodný druh pohybu.

Ptáte se klientů dopředu na jejich cíle, abyste zjistili, jestli třeba nemají nereálnou představu o výsledku?

Ano, na začátku se dotyčného vždycky ptáme, co ho k nám vede. Pokud má někdo nereálnou představu a rád by zhubnul v závratném čase x kilogramů, vysvětlíme mu, že jde o hazard se zdravím, do kterého nemá cenu se pouštět.

Jste nějak v kontaktu s lidmi, kteří s vámi krabičkovou dietu drželi, ale už přestali? Nepotrápil je později jojo efekt?

Lidé s námi jí různou dobu, týdny, měsíce, dost se jich i po nějakém čase zase vrátí. Někdo zkušenost s námi bere jako školu zdravého stravování a pro jiného je primární zhubnout, ale pak když s krabičkami skončí, nemá silnou vůli, aby sám pokračoval, tak takový se třeba po čase vrátí. S jojo efektem zkušenost nemám, jak už jsem říkala, v našem jídelníčku jsou makroživiny nastaveny ve vhodném poměru, pokud někdo dodržuje krabičky tak jak má, to znamená jí pravidelně, přiměřené porce, vhodné složení, zkrátka vše dodržuje, jojo efekt určitě nenastane.

Na konci diety si své klienty vždycky zase přeměřujete?

Ano, na konci diety zákazníka opět přeměříme a porovnáme výsledky.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s firmou Jezte s námi. 

 www.jeztesnami.cz

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama