reklama

Kolagen: K čemu všemu ho naše tělo potřebuje?

O kolagenu se často mluví hlavně ve spojitosti s pletí a zázračným vyplněním vrásek. Kolagen má v našem těle ale o mnoho větší úlohu. Jakou?

Foto: iStock

Na kolagenu závisí zdraví všech našich tkání, jako jsou kosti, svaly, chrupavky, zuby, dásně, kůže, vlasy, nehty a další. Jeho nedostatek může vyústit v řadu různých potíží, které by vás možná na první pohled ani nenapadly. 

Kolagen jako takový je ve vodě nerozpustná bílkovina. Kolagen je to, co dává vaší pokožce pružnost a pevnost, bez dostatečného přísunu kolagenu pokožka viditelně stárne. Co se týče kloubů a kostí, kolagen je zjednodušeně to, co je drží pohromadě.

Tělo si kolagen tvoří samo, ale jeho produkce bohužel někdy okolo dvacátého pátého roku života výrazně klesá a po čtyřicátém roce si ho tělo tvoří opravdu jen málo. Produkce kolagenu závisí krom genetických faktorů taky na vaší stravě a dalších. Strava bohatá na rafinované cukry, obecně špatné zažívání nebo kouření tvorbě kolagenu nepomáhá, naopak.

Co všechno má v těle kolagen na starosti?

1) Zlepšuje stav vaší pokožky, vlasů a nehtů

Kolagen má velmi příznivé účinky na naši pokožku a vlasy. Jakmile produkce kolagenu začne klesat, naše pokožka ztrácí na pevnosti, elasticitě a objevuje se více vrásek. Dodáním kolagenu se vaše pleť vyhladí, je jemnější a podporujete tak přirozenou obnovu buněk.

Kolagen krom toho zmírňuje výskyt celulitidy a strií. Pokud totiž kůže ztratí na elasticitě, je mnohem jemnější a vše, co se děje pod kůží (a tedy i celulitida), je více vidět. Přidání kolagenu do stravy vám pomůže vrátit vaši kůži zpět do normálu a celulitida tak nebude tak viditelná.

Stavebním kamenem vlasů, nehtů a zubů je právě kolagen. Pokud vás trápí padání vlasů, špatný stav nehtů a zubů, může být na vině jeho nedostatek.

2) Zmírňuje bolest kloubů

Úbytek kolagenu může být mnohdy i bolestivý. Nedostatek kolagenu snižuje ochranu chrupavek, šlach, vazů a kloubů a to vede k jejich opotřebování a následné bolesti. Doplňováním kolagenu můžete předejít artróze a jiným kloubním onemocněním.

3) Zrychluje metabolismus

Pravidelný přísun kolagenu může dokonce urychlit váš metabolismus a to z toho důvodu, že přispívá k tvorbě svalové hmoty, která s rychlostí metabolismu přímo souvisí. Čím více svalové hmoty, tím rychlejší spalování. Pokud konzumujete větší dávky kolagenu, nezapomeňte přidat taky vitamin C, který pomáhá kolagen přeměnit na bílkovinu, kterou tělo může efektivně využít.

4) Pomáhá se syndromem zvýšené propustnosti střeva

Pokud trpíte syndromem zvýšené propustnosti střeva, aneb stavem, kdy toxiny mohou prostoupit stěnou střeva dále do organismu, může být kolagen dost užitečný. Ten totiž dokáže díky aminokyselinám, které se v něm nachází, stěny vašeho střeva (a celého trávicího traktu) ozdravit.

Dnes už taky víme, že zdravé trávení a břicho souvisí s mnoha dalšími onemocněními. Polopropustná střevní stěna může vyústit v zánět, který poté putuje po těle a působí nám další potíže. Proto ať už máte zažívací obtíže jakékoliv, neotálejte s jejich léčbou.

Kde ho najdeme?

Kolagen v naší přirozené stravě najdeme jen málo, například v želatině, která se připravuje z vepřových a hovězích kůží, šlach a kostí. Na podporu jeho přirozené tvorby je dobré jíst potraviny bohaté na vitamin C a vitamin B3, který najdete v játrech, tuňákovi, fazolích, nebo hrachu.

Nejsnáze kolagen získáte v koncentrovaném množství jako doplněk stravy. To se doporučuje zejména u akutních obtíží. Na našem trhu je takových přípravků nespočet, jedním z nich je například Geladrink Fast, jehož účinek nastupuje velmi rychle, už po prvním týdnu užívání. Pomůže vám hlavně od bolesti kloubů.

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama