reklama

Kde vzít peníze na dovolenou? Zapomeňte na nevýhodné půjčky

Každý desátý Čech si půjčuje peníze na dovolenou. Neodepřou si ji nejčastěji mladí lidé do 29 let, což potvrzuje nejnovější průzkum ING. Dovolené se zkrátka nechceme vzdát. Jenže ne každý vyráží na dovolenou, na kterou má peníze našetřené.

Foto: iStock

Na dovolenou šetří jen 5 % Čechů. Většinou tak činí v rámci spoření na ostatní věci. Nebo na ni peníze začnou odkládat zvlášť až v době, kdy ji plánují. A dělají dobře.

Čas vymezený na odpočinek od běžných starostí si pak užijí bez myšlenek na to, že si ho pořídili vlastně na dluh, který bude potřeba po návratu postupně splácet. A jak to tak u půjček bývá, také o něco přeplatit.

Má smysl dva týdny života splácet další rok?

Odpověď je nasnadě. Nemá to smysl, ale Češi se své dovolené vzdávajíjen velmi neradi.Podle údajů z průzkumu ING si na ni dokonce půjčuje desetina z nás. "Odpustit si dovolenou nebo jen zvolit levnější variantu dokáže pouze 3,7 % z nich. Desetina Čechů, kteří si spoří na dovolenou, přiznává, že se zároveň kvůli dovolené ještě zadlužují," komentuje výsledky průzkumu Radek Sedlář, šéf retailové sekce banky ING.

Strategie podle psychologie

Aby střádání na letošní dovolenou omezovalo váš rozpočet co nejméně, je dobré začít co nejdříve, klidně po menších částkách. Se spořením na příští dovolenou začněte už po návratu z té letošní. Rozdělení předpokládaných výdajů do delšího časového úseku znamená měsíčně ukládat méně, přesto si ale souběžně vytvářetzdravý spořicí návyk a v konečném důsledku mít větší psychickou pohodu.

Potvrzuje to i psycholožka Martina Viewegová. "Spořit pravidelněje z psychologického hlediska velmi zásadní. Hlavním důvodem je, že u činnosti pravidelné si při jejím nenaplnění své selhání plně uvědomujeme a jsme pak následně o to důslednější. Při nárazovém spoření si naopak lidé své chování často omlouvají tím, že danou peněžčástku zrovna opravdu potřebovali, a případné nepravidelné úspory odkládají na později. A takové selhání se pak neustále opakuje."

Na zážitky se zkrátka nepůjčuje

Asi každý z nás by chtěl vyrazit alespoň na týden za sluncem, na hory nebo zcela mimo civilizaci a utéct tak všedním myšlenkám. To ale nezajistí pouhá změna destinace. Před odjezdem je ideální si všechny své pracovní, osobní a samozřejmě i finanční záležitosti utřídit. Jedině tak si můžete dovolenou a čas pro sebe užít s čistou hlavou a klidem v duši. K financování dovolené je ideální využít dobře rozmyšlenou část dlouhodobých úspor.

Článek bych připrave ve splupráci s ING.

Tragický osud vlastníků proslulé smíchovské vily. Otce i syna zavraždili nacisté | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama