reklama
 

Jste puntičkáři, chcete být o samotě, máte strach z opuštění? Zřejmě trpíte úzkostí

Trpět přehnanými obavami a strachem je dnes poměrně snadné. Tlak uspět je obrovský, takže řada z nás si ani neuvědomuje, že je pořád v napětí. Nejvíc je to vidět na tom, jak se chováme ke svým partnerům.

Foto: iStock

Potřebujete neustále monitorovat, kde se váš protějšek nachází, moc se zlobíte, když poruší nějaké pravidlo (například něco neuklidí), nebo se svou drahou polovičkou nechcete chodit do společnosti? Pravděpodobně potřebujete zvolnit, uvolnit, a hlavně se dostat svým obavám na kobylku.

Být perfekcionista není výhoda ani kompliment, je to prokletí. Něco nebo někdo není přesně podle očekávání, která máte, a vám to způsobuje paniku? Odvrácená strana úspěšných lidí, kteří si ohlídají každou maličkost, bývá často to, že se nedokážou uvolnit ani ve společnosti nejbližšího člověka.

Jak poznat, že prožíváte úzkost podle toho, jak se chováte ke svému partnerovi?

1) Chcete, aby se do puntíku dodržovala pravidla. Nejde o případy, kdy čekáte na někoho, kdo se ani neobtěžuje zrušit rande nebo o hádky s chronickým nepořádníkem. Ale když jste se domluvili na nedělní výstavu a procházku a váš protějšek chce jít raději do kina nebo nedojde nakoupit, i když to byl jeho úkol, není to nic závažného. Vy se z toho ale hroutíte, minimálně je vám to strašně nepříjemné. Úzkostní lidé potřebují totiž předvídatelné situace, chtějí mít svůj život pod kontrolou.

2) Často se ptáte, zda se něco neděje. Bojíte se, jestli na vás není drahá polovička naštvaná nebo se nevynořil jiný problém. Úzkost se projevuje také tím, že potřebujeme velmi pravidelné utvrzení, že je vše v pořádku.

3) Nechcete chodit do společnosti. Povinnosti všedního dne nám často brání vyhledávat aktivity s druhými, ale jenom sedět na gauči a koukat na seriál není úplně zdravé. Úzkostní lidé nechtějí mezi ostatní proto, že se bojí nečekaných situací, které takové akce mohou přinést.

4) Kontrolujete, kde se ten druhý nachází a co dělá. Nikoliv ze žárlivosti, protože se ho také už potřetí ptáte, zda se objednal k zubaři nebo objednal tu novou sedačku, na které jste se domluvili. Pokud často podléháte neopodstatněným obavám, výše uvedené otázky jsou způsob, jak najít půdu pod nohama a držet se nějaké jistoty.

5) Máte strach. Z čehokoliv. Svět je tak nebezpečné místo, co když dostanete vy nebo on nějakou nemoc, vyhodí vás z práce nebo někdo, koho máte rádi, umře? Všichni se bojíme, je to přirozený instinkt. Ale neopodstatněné obavy v přehnané míře zkazí i ten nejperfektněji vypadající život. 

Našli jste se v našem článku? Nestyďte se vyhledat terapeuta, se kterým své pocity proberete. Nic si nevyčítejte a nepřecházejte příznaky úzkosti. Věřte, že můžete žít s lehkostí, jen se nesmíte stydět říct si o pomoc.

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama