reklama

Levný zázrak jménem jedlá soda: Pomůže s pletí, vlasy, zuby i v domácnosti

Jedlá soda má neskutečně mnoho použití, mít ji doma se rozhodně vyplatí. Snadno z ní vytvoříte čisticí roztok, který odstraní mastnotu z kuchyně, vybělí váš chrup nebo pomůže k jemné pokožce.

Nechce se vám čistit záchod? Vyrobte si WC bomby.

Jedlou sodu nejčastěji známe jako bílý jemný prášek, který se používá na pečení. Má ale mnoho jiných uplatnění, od úklidu, kde nahradí chemii, přes péči o vlasy, zuby, pleť až po zdraví - dokáže totiž tělo zbavit odpadních látek.

Má mnoho názvů - bikarbonát sodný, pečicí soda, nebo třeba zažívací soda. Přečtěte si, k čemu všemu ji můžete použít.

Mytí vlasů

Jedlá soda se dá použít i k mytí vlasů. Stačí trochu sody přimíchat do šamponu, mnohem lépe tak odstraníme zbytky gelu, laku na vlasy a jiných vlasových přípravků. Vlasy potom důkladně opláchneme.

Bělení zubů

Z jedlé sody snadno a rychle připravíme směs na čistění zubů, která bělí a dezinfikuje. Stačí trochu prášku smíchat s malým množstvím vody, nanést na kartáček a čistit si zuby jako obvykle. Jedlá soda zuby vyhladí a pomáhá odstraňovat pigmentové skvrny a zabarvení zubů způsobené kouřením, pitím kávy, červeného vína apod. Nečistěte si s ní ale zuby denně, stačí třikrát do týdne.

Detox organismu

Jedlá soda obnovuje hladinu hydrogenuhličitanu (bikarbonátu) v těle. Jde o iont, který je zodpovědný za nezbytnou zásaditost našeho organismu. Neutralizuje a odvádí kyselý odpad, který tělo produkuje.

Relaxační koupel

Pokud rádi relaxujete ve vaně s horkou vodou, zkuste si do koupele jednou za čas přisypat půl hrnku sody. Neutralizuje kyselost, pohlcuje mastnotu i pot. Pokožka po takové koupeli bude krásně jemná. Bonusem navíc je uvolnění ztuhlých svalů a zmírnění bolesti a pocitu těžkých nohou.

Peeling pro pokožku

Úžasný peeling, po kterém bude pleť osvěžená a jemná, připravíme smícháním tří dílů jedlé sody s jedním dílem vody. Pastu naneseme na obličej a dekolt, krouživými pohyby masírujeme a pak už jen opláchneme vlažnou vodou. Peeling z jedlé sody je vhodný pro jakoukoli pleť.

Pomocník proti pocení nohou

Trápí vás pocení nohou? Stačí do bot nasypat trochu jedlé sody. Pro odstranění zápachu z bot či sportovních tašek je vysypeme jedlou sodou a necháme přes noc působit. Pak prášek jednoduše vysypeme.

Mytí nádobí

Přírodní prostředek na mastnotu a neodstranitelnou špínu? Zaručeně jedlá soda. Dvě vrchovaté lžíce přidané do dřezu s vodou pomůžou s odmočením těch nejhorších spálenin a zaschlých zbytků. Ještě silnějšího účinku docílíme, když do opravdu špinavého hrnce nasypeme čtyři až pět lžic sody a povaříme. Nádobí tím získá i větší lesk.

Odstraňovač mastnoty

Jedlou sodu lze použít na odmaštění jakýchkoliv skvrn na špinavém sporáku, kuchyňské desce, v dřezu, troubě i mikrovlnce. Stačí nasypat, nechat působit a vydrhnout.

Zápach v lednici

Pachy v lednici dokážou být dost nepříjemné, pro jejich zmírnění a odstranění stačí postavit do lednice talířek s 50 až 100 gramy jedlé sody, ta pachy pohltí. Soda odstraní i pach z rukou po zpracovávání některých potravin (ryby, cibule).

Ucpaná výlevka

Hrnek jedlé sody nasypeme do dřezu, zalijeme hrnkem horkého octa a následně litrem vroucí vody. Výlevka bude zase plnit svůj účel, navíc je toto čištění mnohem ekologičtější než použití chemických prostředků, které běžně zakoupíme v drogeriích.

Prací prostředek

Přidáním cca půl hrnku jedlé sody do pračky (zároveň s pracím práškem a aviváží) vyrovnáme pH vody. Prádlo bude po vyprání působit čistěji a zářivěji.

Máte oblíbené boty, které nechcete vyhodit, ale jsou příliš špinavé? Podívejte se, jak je vyčistit pomocí jedlé sody, pracího prostředku a kartáčku. | Video: Lenka Hajdučková
Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama