reklama
 

Jarní detox: Zkusit ho, nebo raději ne?

Přichází jaro a s ním snaha zbavit se všeho, co jsme nastřádali za zimu. Kila navíc, toxiny v těle a další. V tom by nám měl pomoct detox, nebo ne?

Foto: iStock

Detox je takové kouzelné slovíčko, něco jako zdravější dieta. Motivace k detoxu je různá, často je to snaha zbavit se pár kil a vyčistit se od látek, které naše tělo drží a nepotřebuje. Jak to s detoxem ale vlastně je?

Naše tělo se detoxikuje samo o sobě. Mám pocit, že tohle by mělo být řečeno, protože to vypadá, jako kdybychom jen den co den naše tělo zanášeli toxiny a nový třídenní detox by to zas nás měl vyřešit. "Detox" probíhá v našem těle dnes a denně. Tento proces můžete ale samozřejmě podpořit. A to tím, že budete jíst nezpracované kvalitní potraviny, hodně ovoce a zeleniny, budete dostatečně spát, přiměřeně cvičit, zhluboka dýchat, potit se, pít a další. Tyto jednoduché denní návyky jsou v celém měřítku vašeho života mnohem důležitější než krátkodobý detox.

Pomůže detox s hubnutím?

Detox může trvat různě dlouhou dobu, nejčastěji tři až čtrnáct dní. Někteří pijí jen zeleninové či ovocné šťávy, další se zaměří na jeden druh potravy - například rýži. Je důležité říct, že po tuto dobu tělo nedostává živiny, které potřebuje, včetně vlákniny, minerálních látek a vitaminů. Pokud detox trvá delší dobu, tak ve stravě chybí bílkoviny, což se poté projeví na ztrátě svalové hmoty. A to rozhodně nepotřebujeme. Naopak. Více svalové hmoty znamená rychlejší bazální metabolismus a tak rychlejší spalování. Většina váhového úbytku, který se při detoxu objeví, je ztráta vody a právě zmíněných svalů. Většinou budete mít po detoxu kila zase hned zpátky.

Musíte si taky uvědomit, že je to velký zápřah pro organismus. Pokud detox děláte proto, protože vás často bolí hlava, máte zažívací potíže a podobně, je dost pravděpodobné, že si ještě přihoršíte. Na vině nejsou toxiny, ale nezdravé návyky.

Detox zdravě

Pokud myslíte, že nějakou formu "detoxu" přece jen potřebujete, cítíte se unavení, vnímáte, že jste poslední dobou nejedli zrovna kvalitně, nemůžete spát, pak se zkuste vrátit k základům. Říct si, že se týden zaměříte jen a jen na sebe. Najděte si nové zdravé recepty, jezte dostatek zeleniny a ovoce, choďte pravidelně spát a stejně tak vstávat, každý den se hýbejte, i kdyby to měla být jen malá procházka, pijte vodu a bylinné čaje, zhluboka dýchejte a třeba si i dejte nějaký čas offline, protože zírat pořád na obrazovku je únavné (mohla bych vyprávět).

Není to jen o hubnutí

Detoxy a půsty mají krom hubnoucí povahy i spirituální rovinu. A do té vám rozhodně nebudu mluvit. Každý si musí najít ten svůj systém, který mu vyhovuje a pokud vám detoxy z jakékoliv důvodu sedí, není potřeba to měnit, jen je hlavní vědět, proč to dělám a zda mi to přináší kýžené výsledky.

reklama

Komerční tip

reklama