reklama

9 tipů pro život ve stylu minimalismu: Méně věcí, méně stresu

Věci a peníze nás nečiní štaštnými. Naopak, možná za vaši přemíru stresu může právě hordování zbytečností. Proč a jak žít minimalističtější život?

Foto: iStock

O minimalismu se mluví stále více, a to nejen co se týče módních trendů nebo umění, ale jako součást mnohem větší filozofie. Jak a proč žít minimalistický život?

Máte okolo sebe plno věcí a cítíte se často ve stresu? Možná je na čase vyzkoušet minimalističtější život. Ten tkví v omezení konzumu a snížení spotřeby. Ruku v ruce s tím jde pozitivnější dopad na životní prostředí a taky snížení zbytečného stresu. 

Chcete minimalismus vyzkoušet? Inspirujte se následujícími tipy.

1) Spočítejte si to

Nikdy nevíte, kolik věcí máte, dokud si to nespočítáte. Určetě si číslo, na které byste se chtěli rádi dostat, nebo kolika věcí se zbavit. Uvidíte, že snadno napočítáte několik stovek věcí, které ve výsledku nepotřebujete. 

2) Vyhoďte věci, které si schováváte "kdyby náhodou"

Pokud hledáte, jakých věcí se zbavit, stačí si pořádně prohlédnout šuplíky. Šroubky ze stolu, který jste skládala před měsícem, gumičky do vlasů, které se můžou někdy hodit, ale už rok leží na stejném místě. Zbavte se jich.

3) Zredukujte nepořádek v počítači

Máte vždy otevřených milion záložek a na ploše různě poházené soubory a složky? Protřiďte je a pozavírejte vše nepotřebné. Uvidíte, že vaše produktivita hned stoupne a budete se cítit o dost lépe. Jednou za čas taky projděte screenshoty na svém telefonu a zbavte se všeho, co už nepotřebujete. 

4) Zruště nepotřebná předplatné

Máte předplacený časopis nebo noviny, které si vždy jen prolistujete? Zruště předplatné. Ušetří vám to místo i peníze. Minimalismus se týká jak už věcí ve fyzické formě, tak té digitální. Zbavte se nepotřebných aplikací v telefonu nebo předplatné Netflixu, když na něj stejně nekoukáte.

5) Půjčujte a vyměňujte, nekupujte

Místo koupení nové knihy, kterou si pouze přečtěte a už napořád vám bude zabírat místo v knihovničce, si pořiďte kartičku do knihovny. Než si koupíte nový kousek oblečení na sebe, zeptejte se kamarádek, jestli náhodou nemají to, co potřebujete a za něco to vyměňte.

Dobrý nápad je taky mezi kamarádkami uspořídat výměnný bazar. Určitě najdete něco, co se vám bude hodit a líbit a zbavíte se tak svých přebytečných kousků.

6) Protřiďte kuchyň

Krom šatníku a šuplíků je další místo, kde se toho vždy dost nasbírá, kuchyně. S největší pravděpodobností nepotřebujete tolik naběraček a kuchyňských přístrojů, kolik máte. Zkuste je zredukovat a darovat někomu, kdo je více využije.

7) Vyzkoušejte pravidlo 20/20

Pravidlo 20/20 říká, že pokud věc dokážete pořídit v blízkosti dvaceti minut od vašeho místa bydliště a za méně než dvacet dolarů, což je v přepočtu 450 Kč, je v pořádku se jí zbavit. Řasenky, které nepoužíváte a obyčejná bílá trika tak můžou letět do koše, popřípadě je darujte. K čemu mít těchto věcí deset, když můžete mít jedno perfektní bílé triko a jednu skvělou řasenku?

8) Prošlé věci patří do koše

Zní to jako něco, co ani nemusíme připomínat, ale vsadíme se, že najdete věci, které už jsou dávno po době expirace a stejně se vám válí v šuplících. Prohlédněte si například svůj kosmetický kufřík. Vyhodit byste měli všechny rtěnky a lesky na rty, které máte déle než rok. Make-upy a pudry vydrží přibližně dva roky. U bio produktů je to vždy o něco méně. 

9) Prodejte, darujte nebo vyhoďte věci, na které jste nesáhli tři měsíce a více

Do této kategorie patří všechno to oblečení, které si schováváte na dobu, až zhubnete, nebo věci, které si na sebe vezmete jen když opravdu není zbytí. Nechcete vlastnit nebo nosit něco, v čem se necítíte stoprocentně sebevědomě a dobře. 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama