reklama
 

Zánět močového měchýře: 4 rady, jak ho vyléčit přírodní cestou

S příchodem chladného počasí trápí, a to především ženy, zánět močového měchýře ještě o malinko více. Máme pro vás několik tipů, jak se s ním vypořádat bez léků.

Foto: iStock

Zánět močového měchýře, někdy dokonce chronický, je obtíž, kterou ženy velmi dobře znají. Doprovází ho pálení při močení, bolest podbřišku a někdy i přítomnost krve, což je už důvod navštívit lékaře.

Důvody, proč k onemocnění dochází, jsou různé, může to být oslabená imunita, bakteriální infekce způsobená nejčastěji bakterií Escherichia coli, nachlazení nebo oslabená funkce ledvin. My, kdo se s tímto problémem musíme občas potýkat, víme, že nástup bolesti je rychlý. Pokud nejste příznivci antibiotik, můžete zkusit zánět vyléčit třeba takto…

Zvyšte příjem tekutin

Někteří lidé si pitný režim nehlídají a i to může být jeden z důvodů oslabeného močového měchýře. Jakmile pocítíte, byť drobnější, pálení v oblasti podbřišku, nasaďte si pitnou kúru. Aby zánět odešel, je nutné měchýř pořádně propláchnout, nejlépe bylinkami, které eliminují bolest. Můžete si pořídit už namíchaný urologický čaj nebo vyzkoušet čaj z medvědice, řebříčku a jitrocele, který by se měl pít aspoň dvakrát denně.

Pozor na cukry, raději sáhněte po vláknině

Když trpíte na chronický zánět močového měchýře, je dobré si dlouhodobě dávat pozor na nadbytek cukru ve stravě, protože jeho větší příjem zvyšuje předpoklad pro vznik vápenatých kamenů. Naopak je dobré zvýšit podíl vlákniny, ta se hojně vyskytuje v sušeném ovoci a třeba v mandlích. Při bolestech močového měchýře také hned přidejte do jídelníčku dýňová semínka, ta jsou močopudná, což v kombinaci se zvýšeným příjmem tekutin zánět rychleji "zlikviduje".

Jedlá soda nebo brusinky

Tipy na domácí léčbu také doporučují při zánětu močového měchýře každý den vypít skleničku vody s rozpuštěnou lžičkou jedlé sody. Ta totiž snižuje kyselost moči, a tím pádem se sníží pálení při močení. Oblíbeným lékem na zánět jsou také brusinky. Ty můžete jíst sušené nebo v kapslích a výborná je také stoprocentní brusinková šťáva, které je při zánětu nutné vypít aspoň tři deci. V posledních letech se zjistilo, že stejné účinky jako brusinky mají i borůvky.

Naše babičky radí křen

Podle starých lidových receptů jako léčba při pálení a řezání močového měchýře funguje "obyčejný" křen. Je třeba ho pořídit čerstvý, aby měl "grády". Nastrouhaný křen byste podle našich babiček měli konzumovat co nejčastěji, ale ještě lepší je lžíci křenu zalít skleničkou horkého mléka a nechat zhruba deset minut vylouhovat, pak scedit a vypít po douškách. Tato kombinace má silně antibakteriální účinky.

Tipy na závěr
Pro všechny, kteří trpí opakovanými problémy s močovým měchýřem, je důležité, aby si dávali pozor na zadržování moči. Když se vám chce na záchod, neotálejte. Svůdné spodní prádélko vyměňte za bavlněné, vzdušný přírodní materiál předchází množení bakterií. Snažte se také dodržovat pitný režim a není od věci občas zařadit čisticí byliny, třeba kopřivu nebo přesličku. Špatnou zprávou je, že problémy s močovým měchýřem zhoršuje káva, tak ji pijte jen v rozumné míře…

Mohlo by vás zajímat

reklama

Komerční tip

reklama