reklama
 

Jak jíst podle sezon (a proč je to důležité)

Stravujte se podle toho, co zrovna roste. Odvděčí se vám vaše tělo i peněženka.

Foto: iStock

Stravovat se ovocem a zeleninou, která právě roste a nejede někde přes půl světa, znamená, že jíte produkty, které jsou čerstvější a taky chutnější.

Až jednou ochutnáte rajčata utržená ten den ze zahrádky, ta ze supermarketu se vám budou chtít kupovat už jen těžko. Nehledě na to, že taková čerstvá zelenina a ovoce má přesně ty minerály a vitaminy, které vaše tělo potřebuje. V jahodách, které uzrávají až po cestě kamionem, to samé určitě nehledejte.

Každé roční období nám navíc přináší to, co naše tělo zrovna potřebuje. V létě potřebuje ochladit, a tak dozrává ovoce a zelenina se svým chladivým a neutrálním charakterem. V zimě se zase chceme zahřát, a tak jíme kořenovou zeleninu a čerstvé saláty naopak omezujeme na minimum. Jíst podle ročních období taky znamená respektovat klima, ve kterém žijeme, a fakt, že asi nebudeme jíst stejně jako lidé v tropech.

Takové stravování je levnější

Stravovat se ovocem a zeleninou, které jsou právě v sezoně, má ještě jednu výhodu kromě toho, že je to zdravé a chutné - je to ve skutečnosti i levnější. Neplatíte za šílenou distribuci přes půl světa a exotické potraviny.

Podporujete lokální farmáře

Další bonus je ten, že stravováním se sezonně podporujete místní farmáře, a tím i vaši komunitu. Minimálně za ten dobrý pocit to stojí.

Co roste v jaké roční období?

Jaro

Zelenina: Cibule, ředkvičky, špenát, hlávkový salát, mangold, ledový salát, kedlubna, květák, pažitka, řeřicha, polníček, chřest, cuketa

Ovoce: Jahody

Léto

Zelenina: Brambory, celer, hrášek, rajčata, paprika, zelené fazolky, feferonky, brokolice, červená řepa, česnek, cuketa, bílé zelí, kapusta, lilek, dýně, pórek, okurky

Ovoce: Rybíz, jablka, hrušky, broskve, nektarinky, angrešt, ostružiny, švestky, třešně, víno, višně

Podzim a zima

Zelenina: Celer, cibule, česnek, kedlubny, petržel, pastiňák, mrkev, zelí, ředkev

reklama

Komerční tip

reklama