reklama

Jak být vyrovnaná: Vytvořte si v sobě mentální zahradu

Být vyrovnaným člověkem v nevyrovnaném světě začíná být kumšt. Jak uhlídat své emoce i hlavu tak, abychom nejen že nebyli v depresi, ale naopak, abychom mohli zažívat i chvilky každodenních malých radostí?

Foto: iStock

Co nás dokáže dostat do klidu a jaké každodenní maličkosti potřebujeme k tomu, aby z nás nebyla jen hromádka neštěstí?

Své osobní tipy mi prozradila vztahová koučka Lenka Černá.

Mějte ranní rituály

Ráno je pro nás všechny nejdůležitější částí dne. Těsně po probuzení je náš mozek nejvíce neurosplastický, což znamená, že je schopen do sebe vstřebávat velké množství informací a také se měnit. Když se vám každý den ráno podaří mít se sebou hezký čas, vypít si v klidu čaj a dát si dobrou snídani, budete tak příjemně naladění i po zbytek dne. Ideální je, když si ráno uděláte alespoň pár minut času na protahovací cvičení nebo se jen posadíte, zapálíte si svíčku a provedete deset hlubokých nádechů a výdechů.

Orientujte se dovnitř, nikoliv ven

Do vnitřní rovnováhy se dostáváme v okamžiku, kdy se necháme pohltit okolním světem a reagujeme na vše, co nám nabízí. Máme tendenci vnímat podněty v našem okolí, neustále sledujeme sociální sítě, telefonujeme, posíláme e-maily i z auta. Náš nervový systém je poté neustále přetížený a neumožníme mu, aby si odpočinul. Zkuste se během dne alespoň částečně stáhnout do svého vnitřního světa a méně reagovat na vše, co se děje kolem vás. Neznamená to, že se stanete letargickými, ale pomocí dechu se takzvaně zvnitřníte. Když máte chvíli času během cesty do práce nebo z práce, vynechte sledování mobilu a pokud můžete, zavřete si oči a věnujte se jen svému dechu, sami sobě.

Neposuzujte okolí

V tomto ohledu jsme my Češi skuteční specialisté. Umíme na druhých posuzovat vše, co s naším vnitřním systémem neladí. Posuzujeme lidi ve veřejné dopravě, v práci, v obchodě… Tím se ale jen nevědomky dostáváme do vnitřní nerovnováhy a také do negativního vibračního pole. Když na druhých budete hledat naopak to pozitivní, nebo je prostě přestanete soudit, uchováte si sami pro sebe mnohem více energie. A také budete mít mnohem více radosti!

Vytvořte si mentální zahradu

Tento trik radím často mým klientům, kteří mají problém se orientovat na svůj vnitřní svět a klid. Zkuste si v mysli představit určité místo, na kterém je vám hezky. Vylaďte si jej ve své hlavě do posledního detailu, jaké jsou zde předměty, květiny, jaké má místo barvu, jaké jsou zde vůně? A hlavně, jak se zde cítíte? Posaďte se do své mentální zahrady a prožívejte radost i klid, který vám posezení přináší. Kdykoliv se během dne dostanete do napětí nebo stresu, vybavte si toto místo a v myšlenkách se do něj vraťte. Velice rychle se tak přeladíte na klid a radost.

Lenka Černá

Lenka Černá

Lenka Černá se koučinku a osobnímu růstu věnuje 14 let. Je majitelkou sítě privátních klinik PURE CLINIC v Praze a Brně. Moderuje vlastní pořad Restart života na TV Stream, jehož cílem je snižovat spotřebu antidepresiv a dalších léků pomocí praktických koučinkových rad a tipů. Založila Školu pro Ženy, která se specializuje na pomoc ženám v důležitých životních oblastech.

Nechejte proudit energii

Stres v našem těle zůstává z jednoho velkého důvodu, a tím jsou zablokované energetické dráhy, které v našem těle sídlí. Když jimi neproudí energie, dochází k zablokování zmíněných drah a nahromadění stresu v určitém místě těla. Právě z těchto bloků nám vznikají bolesti hlavy nebo zad, únava a pocit vyčerpání. Aby vaše energie v těle kolovala, je zapotřebí dráhy zprůchodňovat. V tom jim můžete pomocí protahovacích cviků, které využívá jóga, různé druhy masáží nebo japonská masáž shiatsu. Ta je v tomto ohledu přímo nejlepší!

Buďte v modré zóně

Máte možná diář narvaný na minutu a není v něm žádné místo pro vás samotné. Není poté divu, že se necítíte v rovnováze. I svůj odpočinek musíme plánovat. Já tomu říkám moje "modrá zóna". V diáři si vyhraďte určitý úsek času, který máte označený modrou barvou a znamená jediné - v tento čas se věnujete pouze sobě a svým radostem. Jak ho vyplníte a co uděláte pro to, aby se ve vašem diáři objevil?

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama