reklama

Indiánská moudrost: Starodávná pravidla, která pomohou v moderním životě

Možná jste slyšeli o filozofii kmene jihoamerických indiánů Toltéků, ale stojí za to prozkoumat i tradice severoamerických indiánů, které nás mohou v lecčem inspirovat.

Foto: iStock

Prarodiče spisovatele Josepha Marshala III pocházeli z kmene severoamerických indiánů zvaných Sicangu Lakota. Po celý život se jejich názory pro svá díla inspiroval. Tvrdil, že to, co ho naučili prarodiče, mu pomohlo i v těch nejtěžších zkouškách osudu.

Vybrali jsme pro vás čtyři pravidla, která se vám mohou skvěle hodit i v dnešní době.

Hledejte rovnováhu

Život byl pro kmen Sicangu Lakota především kombinace nejrůznějších živlů. Něco přichází rychle jako letící šíp, jiná záležitost musí vyrůst jako pevný strom. Nic se ale nedá uspěchat nebo zpomalit, vše přichází ve svůj čas.

Jediná jistota je změna

Jako příroda, která střídá roční období, nebo řeka, která je každou chvíli jiná. Nesnažte se na ničem lpět nebo změně vzdorovat, nemá to smysl.

V jednoduchosti je dobře

Severoameričtí indiáni tvrdili, že luk a šíp mají jednoduchý, ale geniální tvar, který skvěle slouží účelu. Hledejte takové věci, které nebudou zbytečně složité, budete z nich mít radost a dobře vám budou sloužit.

Najděte svou vnitřní sílu

Pamatujte na životní zkoušky, které vám přišly do cesty. Ať už byl jejich výsledek jakýkoliv, myslete na vlastnosti, které jste museli zapojit, abyste je překonali. Co jste se tímto způsobem o sobě dozvěděli? Nezapomínejte, že být opravdu silný znamená vnímat své hranice, nikoliv je neustále překračovat a být pak se sebou nespokojený.

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama