reklama
 

Esenciální oleje: Naučte se je používat, ulehčí vám život

Esenciální oleje se používají už nějaký ten pátek - a to nejen na masérských stolech. Víte, k čemu všemu jsou dobré?

Foto: iStock

Esenciální oleje mají různé využití a to nejen při masážích. Zlepší vám den, mohou pomoci vyhladit pleť a třeba i usnout.

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, v přírodě se vyskytující aromatické tekutiny vydestilované z keřů, kořenů, stromů, květin a semen rostlin. Díky své vysoké koncetraci jsou daleko účinější než například sušené byliny. Pro získání jedné jediné kapky esenciálního oleje je často potřeba jedna celá rostlin nebo i více.

Ty nejčistší esenciální oleje jsou extrahované pečlivou parní destilací, ale také lisováním za studena. Volte je tedy před těmi, které byly získány naopak za velké teploty a tlaku, které ničí mnoho jemných aromatických sloučenin. Ty jsou totiž odpovědné za léčebný účinek oleje.

Jejich použití

Je mnoho způsobů, jak můžete esenciální oleje použít. Nejčastější z nich je jejich použití v aromaterapii. Příjemná a jedinečná vůně každého esenciálního oleje aktivuje limbický systém - centrum v mozku zodpovědné za emoce a paměť - jiným způsobem. Esenciální oleje můžete používat v difuzéru, do koupele, při inhalaci nebo masážích.

Můžete je konzumovat i vnitřně (v kombinaci s vodou, kapku pod jazyk). Esenciální oleje a doplňky stravy obohacené o esenciální oleje mohou napomoci obnovit ztracenou rovnováhu v těle způsobenou nevhodnou stravou, nedostatkem pohybu a přemírou toxinů z prostředí. Některé esenciální oleje jsou ale natolik koncentrované, že se například ani nedají použít na kůži, proto před použitím nezapomeňte zkontrolovat etiketu.

Esenciální oleje můžete také zařadit do každodenní kosmetické péče. Dokáží zmírnit výskyt známek stárnutí, pleť vyčistit nebo vyživit vlasovou pokožku. Poohlédněte se po výrobcích s přídavkem levandulového esenciálního oleje. Ten taky skvěle pomáhá, pokud máte problémy usnout.

reklama

Komerční tip

reklama