reklama

Drastické diety vám uškodí: Mohou vést k neplodnosti a rakovině

Pokud si přejete zhubnout, raději vsaďte na celkovou úpravu životního stylu, než na přísné diety. Nejen, že vám z dlouhodobého hlediska stejně nepomohou, ale můžete se dočkat i závažných zdravotních potíží.

Foto: iStock

Hubnutí není samo o sobě zrovna jednoduché. Pokud se vezme za špatný konec, může způsobit více obtíží než užitku. Drastické diety (krom jiného) totiž negativně ovlivňují menstruační cyklus a správnou funkci vaječníků, což může vést až k neplodnosti.

V zimě jsme většinou namotivovaní shodit nějaká ta kila. Jenže často moc "tlačíme na pilu" a ve snaze zhubnout co nejrychleji snížíme příjem živin na minimum a hladovíme. To se projeví hned na několika frontách. Například rychlým (a nežádoucím) odbouráváním svalové hmoty. K trvalému úbytku váhy vede ale pouze dlouhodobá změna stravovacích návyků. U krátkodobých diet skoro vždy dochází i jojo efektu. "Výsledkem krátkodobých diet je neustále se opakující období hubnutí a přibírání. To často vede k tomu, že je každý další pokus o hubnutí těžší. Naše tělo se může přizpůsobit nadměrně nízkým příjmům při dietách, a proto následně nereaguje na další pokusy o hubnutí," podotýká Monika Tělupilová, výživová poradkyně a nutriční terapeutka.

Drastické diety způsobují zdravotní potíže

Nejen to, spolu s jojo efektem přichází po skončení hladovky i zvýšená tvorba hormonu estrogen, který se ve zvýšené míře tvoří v tukové tkáni. Právě vysoká hladina estrogenu může způsobovat zdravotní problémy. "V důsledku zvýšené tvorby estrogenů v tukové tkáni může vznikat takzvaný hyperestrinní stav, kdy dochází k nadměrné stimulaci děložní sliznice a jejímu růstu. To může vést až ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny děložní sliznice," zdůrazňuje vážná rizika nezdravých diet gynekolog Pavel Turčan. "Nadbytek estrogenů může navíc negativně ovlivňovat též dozrávání vajíček. Žena se při dietě dostává do stavu, kdy může být narušená i glukózová tolerance a správná funkce vaječníků. To může mít za následek zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů - androgenů - a způsobit takzvaný syndrom polycystických vaječníků," doplňuje lékař.

Odborníci se shodují, že pro správnou funkci ženského těla je potřebný vyvážený poměr svalové a tukové hmoty. Pokud jedna z těchto složek extrémně převyšuje, znamená to ohrožení nejen zdravotního stavu, ale i schopnosti reprodukce. Například u dlouhodobého omezení kalorického příjmu dochází k  téměř úplnému odbourání tukové tkáně, která je pro tělo v přirozené míře důležitá. V důsledku takových diet mívají ženy poměrně často poruchy menstruačního cyklu. Ten se prodlužuje, nebo dokonce zcela zastaví. "K zastavení cyklu může dojít u někoho na přechodnou dobu a bohužel u někoho již natrvalo. V těchto případech ženám nedozrávají vajíčka, neprobíhají cyklické změny na vaječnících či děložní sliznici, a tudíž se stávají neplodnými," vysvětlil lékař Pavel Turčan.

Diety a změny nálad

Při krátkodobém hladovění dochází k nevyváženému příjmu důležitých prvků pro lidské tělo, jako jsou vitamíny, minerály, bílkoviny, vláknina nebo zdravé tuky a sacharidy. Právě nedostatek sacharidů může omezit tvorbu hormonu serotoninu v těle. Jeho nedostatečná hladina mívá za následek únavu a náhlé změně nálad. "Nedostatek serotoninu může způsobit i to, že se po jídle nedostavuje pocit sytosti, což ztěžuje naše odhodlání ke snížení hmotnosti. Dietu proto třeba ukončíme předčasně a hůře se nám hledá motivace k dlouhodobé úpravě jídelníčku," upozorňuje na důsledky nevyváženého jídelníčku Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma. "Navíc nedostatečný přísun sacharidů oslabuje imunitní systém a častěji se dostavuje nachlazení nebo záněty," uvádí Galle.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama