reklama

Záhadná nemoc, která trápí tisíce Čechů. Lék na chronický únavový syndrom neexistuje

Patří mezi nejzáhadnější onemocnění současnosti a lidé, kteří jím trpí, si často měsíce nevyslechnou jasnou diagnózu. Chronický únavový syndrom postihuje častěji ženy než muže a trpí jím zhruba jeden až pět lidí na tisíc obyvatel. Hlavním příznakem je dlouhotrvající chronická vyčerpanost, která přichází i po nenáročné aktivitě.

Ilustrační foto. Prohlédnout grafiku
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Vznik chronického únavového syndromu (označovaného jako ME/CFS) je spojen s proděláním virové nebo bakteriální infekce. Jeho příčina přitom není známá ani stále dostatečně objasněná. Hlavním příznakem je nevolnost po jakékoliv námaze, která nastupuje nejčastěji s odstupem několika hodin a pacienti ji často popisují jako kombinaci chřipky a kocoviny nebo pásmové nemoci.

Na onemocnění stále neexistuje žádný lék a pacienti často trpí i více než deset let. V České republice přitom může být chronickým únavovým syndromem postiženo až 50 tisíc pacientů, kteří často nejsou diagnostikováni.

"Zprvu jsem měl pocit, že je to jako nekonečná chřipka. Cítíte bolest v kostech, kloubech a svalech, která putuje napříč celým tělem, a i když si zdánlivě odpočinete a prospíte se, po probuzení máte pocit, jako kdybyste ve spánku běželi maraton či jej celý strávili v posilovně. Než jsem se naučil pracovat s omezeným množstvím energie, mnohdy jsem míval potíže se soustředěním, zrakem, koordinací či rovnováhou," popisuje Šimon Procházka, který syndromem onemocněl před dvěma lety.

Diagnózu si přitom vyslechl teprve po půl roce trvání obtíží. Protože však v Česku neexistuje specializované centrum zabývající se touto nemocí, lékaři často ani lidem nepotvrdí, zda se skutečně jedná o chronický únavový syndrom. Jeho diagnostika je totiž velmi složitá a neexistuje ani jasný test, který by ho dokázal potvrdit. 

Nemoc mu život obrátila naruby 

Život Šimona Procházky se tak během několika málo měsíců zcela proměnil. "Před nemocí jsem chodil do práce, dokončoval studium na vysoké škole, aktivně provozoval dva sporty, cestoval napříč světem a užíval si života. V současné době trávím 95 procent času sám doma. Původní zaměstnání jsem musel opustit, neboť i přes veškeré vstřícné kroky zaměstnavatele nebylo možné naplňovat povahu pozice ani v nejkratším možném úvazku," vysvětluje.

Nemoc je zrádná také v tom, že je velmi proměnlivá. Stavy, ve kterých dokážou lidé běžně fungovat, se střídají se dny, kdy ani nevstanou z postele. 

"Velkou nepříjemností jsou chvíle, které následují po naprosto běžných aktivitách typu dojet k lékaři, za rodinou či přáteli nebo čtení knihy, soustředění na studium, sledování TV či běžná komunikace s okolím, kdy přichází takzvaný relaps, který mě vyřadí na několik hodin, dní, či dokonce týdnů," přibližuje Procházka. Ten společně se svými přáteli vloni založil nadační fond Neúnavní na podporu pacientů se stejnou diagnózou. 

Jak se nemoc projevuje? A dají se zmírnit její dopady? Projděte si náš přehled.

reklama
reklama
reklama