reklama

Detox, vynechání lepku a půst: Mýty, nebo opravdoví pomocníci při hubnutí?

Pokud chcete zhubnout nějaké to kilo do plavkové sezony, je právě teď ideální doba s tím začít. Internet nabízí nepřeberné množství tipů a rad, jak co nejrychleji na to. Které z nich radši ale vůbec neposlouchat?

Foto: iStock

V dnešním světě jsme neustále zahrnováni radami, jak co nejrychleji a nejsnadněji zhubnout. Velké množství těchto tipů ale bohužel stojí na polopravdách a mnohdy jde o čisté lži.

Jak se v tom vyznat a čemu rozhodně nenaletět? Přečtěte si ty nejčastější mýty.

Odstraněním lepku ze stravy okamžitě zhubnete

Bezlepková dieta se stává čím dál více populární i mezi těmi, kterým lepek nedělá problémy. Je to ale nesmysl. Nikdy nebylo prokázáno, že vyřazení lepku ze stravy vám ubere centimetry v pase. Pokud však vyřadíte pečivo, těstoviny a jiná vysoce sacharidová jídla, kila nejspíš ubudou. To ale v případě, že je nenahradíte bezlepkovými náhražkami - ty jsou totiž, co se výživy týče, mnohdy i horší než lepková klasika. Často se ani neskládají z mouky, ale ze škrobů.

"Pokud se obézní člověk rozhodne pro bezlepkovou stravu, musí se začít zároveň zajímat o to, co jí, a s největší pravděpodobností si začne hlídat i množství jídla. Je velmi pravděpodobné, že omezenější výběr potravin bude spojený i s restrikcí příjmu energie, zvýšenou kvalitou potravin a s hubnutím, což ale nesouvisí s vyřazením lepku. Jde o celkové omezení konzumace vysokoenergetických potravin nejen obsahujících lepek, například zmrzliny, uzenin, potravin z rychlého občerstvení," říká nutriční specialistka Monika Bartolomějová.

Ananasová dieta: Zázrak na hubnutí

Melounová, ananasová, grapefruitová, brokolicová nebo jakákoliv jiná jednostranně zaměřená dieta má společné to, že je při ní člověk v kalorickém deficitu. V případě zeleniny pak obvykle může jíst poměrně velké množství jídla, a přesto bude stále v deficitu. Je tedy logické, že začne hubnout, a dokonce se u toho nemusí ani hýbat.

Má to však háček. Člověk při tomto stravování nepřijímá dostatečné množství kalorií a zejména všechny důležité makroživiny. Přichází tak ve většině případů nejen o tuky, ale i o svaly. Kromě toho je tento extrémní typ stravování dlouhodobě neudržitelný, takže jakmile člověk začne jíst zase tak, jak byl zvyklý, přibere a obvykle na vyšší hmotnost, než ze které vycházel. Neexistuje žádná zázračná potravina, po které se hubne.

Posilování může za obří svaly

"Od svých klientek často slýchávám, že nechtějí cvičit s činkami, protože se bojí, že jim narostou svaly. Tyto obavy jsou přitom zcela zbytečné. Při budování svalů hraje významnou roli genetika, chcete-li hormony, které ženám nedovolí nárůst takových svalů, jako mají muži. V případě kulturistek jde navíc o držení striktní diety, intenzivní tréninky a užívání hormonálních přípravků," říká Kateřina Hollerová, hlavní trenérka fitness centra pro ženy, a vysvětluje, proč je silový trénink pro ženu prospěšný: "Posilováním s činkami a vyšší zátěží na strojích žena získá silnější svaly, kloubní stabilitu, zvýší se minerální hustota kostí a zlepší se kardiovaskulární systém. Co je důležité, zpevnění svalů vede k urychlení metabolismu, díky čemuž budete lépe pálit kalorie. V neposlední řadě si zvýšíte sebevědomí a odbouráte stres."

Bez detoxu to nepůjde

Chcete-li mít zdravé a štíhlé tělo, cítit se spokojeně a mít dostatek energie, nemůžete počítat s tím, že vám k tomu pomůže jakákoliv časově ohraničená dieta a už vůbec ne žádná detoxikační kúra. Držení detoxikačních či podobně extrémních diet představuje omezenou stravu s absolutním minimem energie, což ohrožuje zdraví. Kromě toho člověk při nich ztrácí zejména svaly, nikoliv tuk. Myslete také na to, že orgány v lidském těle (játra, ledviny, zažívací trakt, plíce, kůže, lymfatický systém) se podílejí na přirozené detoxikaci a dělají to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. K očištění těla nepotřebujeme držet žádný detox nebo používat rádoby detoxikační přípravky.

Sedy lehy jako cesta k plochému břichu

Myslíte si, že sedy lehy vám vykouzlí štíhlé břicho? To se bohužel pletete. Neexistuje cvičení, po kterém zhubnete pouze ve stehnech, zbavíte se madel lásky nebo získáte vypracované břišní svaly. Pravidelným cvičením danou partii posílíte, ale lokálně se tuku nezbavíte. "Vždy je nutné uzpůsobit k hubnutí stravu, tedy být v rozumném kalorickém deficitu, kdy dochází k odbourávání tuku po celém těle. Co se týká cvičení, doporučuji věnovat se komplexnímu silovému cvičení alespoň třikrát týdně. Cvičit břicho můžete stejně často jako jiné svalové skupiny, tuk díky tomu ale nezhubnete," upřesňuje trenérka. Vhodné je zařadit vytrvalostní aktivity.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama