reklama
 

Jste ukřivdění? Přečtěte si 5 způsobů, jak se naučit odpustit

Život napíše mnoho scénářů, které působí až filmově, ale bohužel jsou reálné. Bolest na základě životních událostí přemění v křivdu. A ta se do nás může zabořit a zakořenit na dlouhá léta. Jak se jí zbavit?

Foto: iStock

Všichni máme kolem sebe ukřivděné lidi, někdy nejen kolem sebe, ale i v sobě. Všechny ty ženy se svěšenými koutky úst a muže věčně nadávající na všechno a na všechny. 

Jak proměnit pocity křivdy v odpuštění a uvědomit si, že nejvíce tak pomůžeme sami sobě?

Jak rozpustit "emoční cystu"?

"Každá emoce, kterou prožíváme, se projevuje i v rámci našeho fyzického systému. A pokud si onu negativní emoci nedovolíme prožít a pustit, právě zde se vytváří určitý blok, kterému říkám "emoční cysta". Může se vám tedy po nějaké době tlumení a blokování emocí stát, že máte pravidelně bolesti na hrudníku, knedlík v krku, chronicky vás bolí bedra, žaludek, kde se právě kumuluje pocit ukřivděnosti. Zkuste se večer před spaním zaměřit na své tělo a vnímejte, jaké emoce a kde cítíte. A opět počítejte s tím, že učený z nebe nespadl. Toto cvičení budete pro přelaďování na léčebné vibrace potřebovat," doporučuje koučka Lenka Černá.

Pracovat na odpuštění

Jako každá práce i práce na odpuštění si žádá jistou vynaloženou energii a vůli něco změnit. Na vaší cestě by vám mohly pomoci tyto body:

1) Uvědomte si, že jedině tím, že z hloubi duše odpustíte, se posunete v životě dál, do pozitivní roviny. Zkuste v sobě vykřesat vůli na to, abyste ten stav změnili.

2) Zkuste se vcítit do druhého. Představte si, jak byste se chovali v kůži toho druhého. Pokuste se pochopit, proč tato osoba udělala to, co udělala. Začněte přemýšlet tak, že daná osoba není zlá, ale prostě něco udělala hodně špatně a  primárně vám nechtěla ublížit. 

3) Nevracejte se v myšlenkách pořád do minulosti a nepitvejte každý prožitý okamžik, který vás ranil. Žijte v přítomnosti, protože jedině tak můžete vybudovat novou budoucnost.

4) Když vás mysl nebude poslouchat a bude se stále vracet do minulosti, zaměřte se pouze na dýchání v přítomném okamžiku. Představte si, že s každým výdechem z vás odchází kus bolesti a minulosti. A také si představte, že s každým nádechem do vás vstupuje klid.

5) Náš život je jen náš a v této formě se rozhodně nebude opakovat. Hýčkané křivdy nás v životě nikam neposunou a nedovolí nám zažít věci, které bychom jako bytost, která odpouštět dokáže, jinak zažili. A zároveň nám neumožní mít ten správný životní nadhled a lehkost bytí.

Související

reklama

Komerční tip

reklama