reklama

Co nedělat, když se probudíte uprostřed noci a nemůžete usnout

Probudili jste se uprostřed noci, podívali se na hodinky, zašli si na toaletu, pak zase zpátky do postele a teď se snažíte usnout? Všechno špatně. Přečtěte si, co v takové situaci nedělat.

Foto: iStock

Není nic horšího, než se probudit uprostřed noci a pak nebýt schopný zase "zabrat". Jen se tak dívat na hodiny, jak ubíhá čas a za jak dlouho už budete muset vstávat. Pokud je to občas i váš případ, přečtěte si, co rozhodně nedělat, až se vám to zase stane.

Doktor Michael Breus, autor knihy The Sleep Doctor's Diet Plan, kterému se přezdívá "doktor na spánek", se nedávno o spánku rozpovídal pro magazín The Independent. Poradil, čeho se vyvarovat, když se člověk jen tak ze spánku probere a už nemůže usnout.

Tohle vůbec nedělejte!

Prý vůbec nejhorší je, když po probuzení jdete na záchod. Samozřejmě asi ne za cenu toho, že byste to už neudrželi (to by byl zase trochu jiný problém), ale doktor Breus radí snažit se za žádnou cenu nevstávat. Usnout totiž můžete jen s klidovým pulzem okolo 60 tepů za minutu a vstáváním se samozřejmě tep zvyšuje. Pak zase nějakou chvíli trvá, než se tep sníží a vaše tělo se vůbec může do spánku zpátky dostat.

Další důležitou věcí je nedívat se na čas. Což je docela problém, protože když jsem se tak vyptávala, tak to dělá v průběhu noci po probuzení snad každý. Neustále v hlavě totiž počítáme, kolik ještě máme spánku. Podle doktora Breuse je to ale jedna z nejhorších věcí, co můžete udělat. Psychicky vás to rozhodí a popadne vás iracionální strach z toho, že nebudete mít spánku dostatek.

Jak zase usnout?

Doktor Breus radí se zkusit co nejvíce uvolnit. Jakmile jste totiž ve střehu nebo zneklidnění, neusnete. Takže než se o usnutí snažit, spíše se snažte o to, vyčistit si hlavu, spánek pak přijde sám.

Je nutné si taky uvědomit, že spíme v cyklech. Ten první trvá něco okolo čtyř hodin a ty ostatní jsou pak kratší. Nejčastěji se prý probouzíme okolo čtvrté hodiny ranní a trvá nám přibližně 20 minut, než zase usneme.

V tomto mezičase může pomoct nějaká nenáročná aktivita, při níž nebudeme muset vstávat, jako například čtení knihy, psaní do deníku nebo poslouchání klidné hudby. Kreativní lidé také říkají, že mají v tento čas svoje nejlepší nápady, proto je fajn mít vždy u postele minimálně zápisník na poznámky.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama