reklama

Co je to hygge? Možná ho právě provozujete a ani o tom nevíte

Možná jste právě teď zabalení v dece, popíjíte kávu nebo čaj a čtete tento článek, pak gratulujeme, právě děláte hygge.

Foto: iStock

Hygge, to není něco, pro co bychom si zašli do obchodu nebo mohli jen tak někde získat. Je to dánský koncept žití, který bychom se měli všichni hodně rychle naučit.

Tento fenomén je podle Dánů tajemstvím toho, jak být šťastný. Je to zároveň jedno z nejpoužívanějších a nejpopulárnějších slov v dánštině vůbec. Přesný překlad v češtině bohužel neexistuje. V angličtině by se to ale dalo přiblížit ke slovu "chill". Co to tedy přesně je?

Je to umění dělat si život příjemným, šťastným. Znáte takové ty okamžiky v životě, kdy pocítíte neskutečnou úlevu a můžete si konečně vydechnout? Třeba když je konečně pátek večer nebo jste si zrovna nalili sklenku dobrého vína či se sejdete s rodinou u stolu a dobrého jídla? Tak to je přesně hygge. Maličkosti, které nás dělají šťastnými. Například doktoři vám v Dánsku na nachlazení předepíší "čaj a hygge", to bychom si nechali líbit.

Ten pocit, když... aneb Za čím vším hledat hygge?

- ten pocit, když si po dlouhém dni navlékneme hrubé teplé ponožky,
- ten pocit, když je neděle ráno a my ležíme rozespalí v posteli,
- ten pocit, když nás vesele přivítá náš domácí mazlíček,
- ten pocit, když si dáme horkou koupel,
- ten pocit, když si zapálíme svíčku,
- ten pocit po meditační praxi,
- ten pocit, když se posadíme potom, co jsme celý den stáli na nohou,
- ten pocit, když upíjíme skleničku kvalitního červeného vína,
- ten pocit, když popíjíme teplý čaj,
- ten pocit, když sledujeme západ slunce,
- ten pocit, když na tváři ucítíme sluneční paprsky,
- ten pocit, když někoho obejmeme,
- ten pocit, když si užíváme večeři s nejbližšími,
- ten pocit, když přivoníme k oblíbeným květinám,
- ten pocit, kdy na nás začne padat první sníh.

Jak hygge přivolat?

Hygge ale neznamená pasivně čekat, až k nám konečně ta pohoda přijde, znamená to snažit se na tom aktivně pracovat. Skvělé na tom je, že skoro každá situace se dá v hygge proměnit. Musíte uklízet? Pusťte si k tomu hudbu, která vás rozproudí a vykouzlí vám úsměv na tváři. Jste otrávení z práce? Udělejte si pracovní prostředí příjemnější – kupte si do kanceláře čerstvé květiny a nový stylový blok na psaní.

Navíc zima je pro koncept hygge naprosto ideální období. Znamená to totiž tlusté vlněné ponožky, teplý čaj, svíčky, teplý krb a přikrývky a obecně se v tomto období stahujeme spíše více do sebe a hledáme útulno, pohodu. Hygge můžete provozovat jak o samotě, tak v kruhu nejbližších, s přáteli. Užívání si jejich společnosti, dobrého jídla a pití.

Něco na tom všem asi bude, protože Dánsko se každoročně řadí mezi nejšťastnější země světa a neustále poráží své kolegy Švédsko a Norsko. Co je dělí, je právě koncept hygge.

Tak já si jdu navléct tlusté ponožky a uvařit teplý čaj, vy si nezapomeňte dát alespoň večer teplou koupel a třeba zapálit svíčku. Ať žije hygge!

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama