reklama

Být minimalista: Co to vůbec znamená a jak na to?

Minimalismus není jen nějaký trend v oblékání, nebo něco, co preferujete při zařizování domácnosti. Je to životní styl.

Foto: iStock

Většinou máme pocit, že toho máme málo. Že bychom ještě potřebovali novou stoličku do předsíně, koberec do ložnice a co teprve ty skvělé šaty na léto a ta nová rtěnka. Co když toho ale máme ve skutečnosti moc?

Na začátek pár faktů o tom, jak nepořádek a vlastnění hodně věcí ovlivňuje náš život:

  • průměrná domácnost má 300 000 věcí
  • průměrný člověk stráví hledáním věcí 12 dní ročně
  • v nedávném výzkumu 55 procent respondentů zhodnotilo, že by denně ušetřili od 16 do 60 minut, kdyby je nestrávili hledáním různých věcí
  • 23 procent lidí platí účty pozdě a musí platit penále jen proto, že nemůžou své účty najít
  • v několika posledních dekádách se průměrná velikost domu ztrojnásobila

Minimalistů je čím dál tím víc. Lidé, kteří se rozhodli pro minimalistický lifestyle zjistili, že jsou o dost šťastnější, když toho mají méně. Místo dívání se na televizi (kterou nemají) si vezmou knihu a probouzí se s východem slunce místo toho, aby měli nastavených 20 budíků na svém chytrém telefonu.

Minimalistický životní styl taky znamená, že budete mít automaticky více peněz. Už je totiž nebudete utrácet za to, co nepotřebujete a každý nákup si opravdu rozmyslíte. Uvědomíte si, jak moc peněz jste ve svém životě utratili za věci, které vám vlastně ani nepřináší radost a které nepotřebujete. Uvědomíte si, že vás věci nedělají šťastnější a úspěšnější.

A hlavně, není to tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Neznamená to zbavit se úplně všeho a přehodit váš život naruby.

Jak na to?

1) Nenakupujte věci jen proto, že byste je jednoho dne mohli potřebovat

Zrovna dnes jsem byla na kávě s kamarádkou, která mi vyprávěla, jak se jí omylem doma sešlo asi šest kilo lososa. A to jen proto, že šla do obchodu, kde ho měli v akci, koupila ho, dala ho do mrazáku a samozřejmě pak zapomněla, že ho tam má. Takže když šla nakupovat podruhé (a potřetí), koupila ho zase. Často nakupujeme věci, které nepotřebujeme. Kupujeme je jen proto, že jsou v danou chvíli výhodné a že by se jednou mohly hodit. A pak na ně většinou zapomeneme.

2) Zamyslete se, zda by vám bylo líto, kdybyste danou věc ztratili

Každý máme své kousky, které milujeme. Ale co ty boty, které jste na sobě neměli tři měsíce? Co by se stalo, kdyby se ztratily? Všimli byste si toho vůbec?

3) Kdybyste danou věc ztratili, koupili byste si ji znovu?

Nedávno jsem na letišti ztratila svetr. Šedý kašmír, oversize, který jsem nosila snad pořád. Celý ten den mi to bylo strašně líto. Ale upřímně, ten svetr (ani žádný podobný) jsem si od té doby nekoupila. Asi jsem ho přece jen tak moc nepotřebovala.

4) Nejdříve se zbavte věcí, které opravdu nepotřebujete

Dózy na jídlo, neskutečné množství skleniček, talířů a šperků, které jste na sobě měla jen jednou.

5) Rok jste to nepoužili? Pryč s tím

Řeč je o všem tom oblečení, které skladujete ve skříni, nebo rovnou v krabicích někde ve slepě a garáži. A namlouváte si, že se to může ještě jednou hodit.

6) Přeorganizování věci není minimalistický krok

Je fajn mít ve věcech pořádek, ale nepleťte si to se zbavením se věcí, které nepotřebujete. Přemístit věci z místa na místo neznamená minimalističtější a šťastnější život.

7) Nekupujte to, protože je to levné a neberte si to, protože je to zdarma

Není to nic jednoduchého. Neustále do nás naráží výhodné nabídky na nákup čehokoliv. V našem e-mailu, na ulici, zmínka do kamarádů. A co teprve, když máme možnost si něco vzít, protože je to zdarma. Naučte se říkat ne, sami víte, že vám to pak leží na dně šuplíku a je vám jenom líto to vyhodit.

8) Zbavte se něčeho právě teď

Hned teď. Udělejte to.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama