reklama

Budu vůbec někdy dost dobrá? Jak překonat zranění z výchovy

Kontrolovala vás přehnaně matka, nebo naopak přehlížela vaše pocity? Měla vás ráda, jen když jste se chovala podle jejích představ a máte pocit, že vše se dělo jen podle její momentální nálady? Potřebujete se zahojit.

Foto: iStock

Právě dcery takzvaných narcistických matek jsou ty, které trpí pocitem nedostatečnosti, viny, nerozumí vlastním emocím. Zabředávají do vztahů, kde buď chtějí svůj protějšek neustále potěšit a jeho lásku si tak "zasloužit", nebo naopak očekávají, že u něj najdou bezpodmínečné přijetí. Takové, kterého se jim nedostalo v dětství.

Narcise si zpravidla představujeme osobu, která je arogantní, protože je do sebe absolutně zamilovaná. Přesný význam tohoto slova vyjadřuje ale člověka s poruchou osobnosti, jež je přesvědčený o své vyjímečnosti, důležitosti, vyžaduje přehnaný obdiv a je posedlý tím, jak vypadá před ostatními. Můžete mít poruchu v celé škále narcistického spektra, nebo jen několik příznaků.

Jak poznat, zda je to i vaše matka?

1) Pokud o něčem mluvíte, vždy stočí řeč na sebe. Její problémy, starosti, ale i úspěchy jsou podstatnější než vaše. Je vyjímečná osobnost a nebojí se o to všem ostatním dávat pořádně najevo.

2) K ostatním se chová přezíravě. Například k obsluze v restauraci, má zde pocit, že je královna a okolí jsou její poddaní.

3) Vyžaduje chválu a přehnaný obdiv, vděčnost a komplimenty za všechno, co pro vás kdy udělala.

4) Cítí  se příliš důležitá na to, aby s ní bylo zacházeno normálním způsobem. Nechce čekat fronty, respektovat úřední hodiny a podobně.

5) Využívá druhé k dosažení svých cílů. Vyhledává jen takové přátele, které pro ni mohou něco udělat.

6) Nemá dost empatie, neochotně uznává pocity a potřeby jiných lidí.

7) Často druhým závidí nebo je přesvědčena, že oni závidí ji.

8) Chce, aby všechno bylo vždy po jejím.

9) Žárlí na vás, a tak vás neustále shazuje. 

Všechny tyto příznaky říkají: "všechno se točí okolo mě". Emoční život narcistických osobností je povrchní a nejdůležitější je pro ně to, jak se věci jeví ostatním lidem. Dcery narcistických matek jsou tím velmi poškozené. Matka představuje totiž nejen nejbližší osobu, která nás má milovat bez podmínek, ale také ženský vzor. Dcery narcistických matek pak získávají pocit, že jejich úkolem je pečovat o to, aby jejich matkám bylo dobře. Potřeby jich samotných jsou ale opomíjené a odsouvané do pozadí tak, že už ani neví, co by si samy přály.

Pohlcující, nebo ignorující matka

Matka, která trpí narcistickými příznaky, se může projevovat ve vztahu k dceři dvojím způsobem. Buď absolutně chce ovládnout její život a mít pod kontrolou úplně všechno, nebo naopak ji ignoruje.

"Nikdo mě nemůže mít rád"

Důsledkem takové výchovy je, že si už malá holčička začne říkat, že není dost dobrá. Že ji ostatní cení jen pro to, co pro ně dělá, nikoliv proto, jaká je. Nikdo ji tedy nemůže milovat. 

Co s tím?

Dcery narcistických matek nemají jen problémy se sebehodnotou, pochopením svých pocitů nebo partnerskými vztahy. Mají strach z toho, že takové chování předají svým dětem, a tak častokrát sklouzávají k extrémům ve výchově. Obtížně se jim udržuje přátelství s jinými ženami, protože i zde prožívají bolestivé pocity jako ve vztahu s matkou. Pokud jste v následujícím článku poznaly svůj rodinný model a potíže s ním spojené, prvním krokem k uzdravení může být kniha. Napsala ji psychoterapeutka Karyl McBride, jmenuje se Rádce pro dcery narcistických matek a vydalo ji nakladatelství Portál.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama