Jak běhat správně se psem: Zkuste canicross
Jste nadšený běžec, nebo s běháním teprve začínáte a zároveň máte doma pejska? Tak to jsou ideální podmínky pro canicross neboli běh se psem. Ač samotné slovo canicross může znít poněkud záludně, není to žádná věda. Nicméně, i tato disciplína má svá specifika a nejdůležitější je nepokazit začátek. Připravili jsme pro vás nejdůležitější doporučení, abyste si běhání užili jak vy, tak i váš chlupáč.
Předtím, než se pustíme do tajů canicrossu, je důležité ujasnit si terminologický rozdíl mezi canicrossem a "pouhým" během se psem.
Canicross je sportovní disciplína, kdy máte psa připnutého na speciální šňůře ke svému bedernímu pásu. Váš čtyřnohý kámoš prošel tréninkem a v pravém slova smyslu je vaším běžeckým parťákem. Kdežto běh se psem může být jen vyběhnutí si ven, kdy si pes běhá, jak se mu zlíbí.
Plemeno je důležité
"V zásadě je sice jedno, jestli je pes malý nebo velký, ale umíte si představit, že byste na pětikilometrovou trasu vzali svého třicetikilového anglického buldoka? V lepším případě by nikam nešel, v tom horším by se mu něco stalo. Proto vždy zvažte, zda vašim ambicím odpovídají možnosti vašeho parťáka," upozorňuje Zuzana Novotná z chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz. Pokud jste propadli běhu a teprve si vybíráte psa, pak je volba správného plemene tím nejdůležitějším rozhodnutím.
Ideálními parťáky pro běh jsou středně velká plemena. "Pro potřeby canicrossu se nejlépe hodí Evropský saňový pes, který byl pro tuto činnost vyšlechtěný a disponuje řadou předností jako síla, rychlost a vytrvalost, které ho předurčují být skvělým sparing partnerem," vysvětluje Zuzana Novotná, která se psím sportům aktivně věnuje.
Dopřejte psům dětství
Buďte na štěňata obezřetní a nechte je užít si dospívání. Nemá smysl začít běhat s pejskem dříve, než dovrší jeden rok. V opačném případě byste riskovali, že ohrozíte jeho zdravý vývoj. To však neznamená, že by měl rok ležet doma v pelechu. "Berte ho ven na procházky, do přírody, mezi pejsky či na cvičák. Budujte se svým psem pozitivní vztah a naučte ho povelům. Všechno se vám později při canicrossu bohatě vrátí," radí Zuzana Novotná z chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz.
Začínáme zlehka
Nadešel den D a vy jste se rozhodli vyzkoušet sparing partnera v praxi. Zprvu si vytyčte cíl zdolat kratší trasu, abyste si udělali obrázek o reálné kondici vašeho pejska. Řekněme, že první týden budete běhat kilometrovou trať. Vyvarujte se tvrdým povrchům typu asfaltových cest a volte travnaté porosty nebo lesní terén. Pokud to parťák zvládá, tak postupně přidávejte na vzdálenosti, ale i obtížnosti terénu. Při běhu se snažte psa usměrňovat, aby se nenechal zbytečně rozptylovat. Nikdy však na něj netlačte, naopak snažte se ho pozitivně motivovat, chválit a odměňovat.
Závěrem si uvědomte, že běhání je pro psy především otázkou zábavy. Váš pejsek neběhá s vidinou dobře vypadajících křivek, nebo aby nabral vysněnou kondici. Jeho hlavním stimulem je zábava. Snažte se být kreativní. Měňte délku trasy, typy povrchů, hledejte nová místa, ale i další nadšence do canicrossu. "Jakmile jednou psovi běhání znechutíte, tak bude velmi obtížné jej znovu správně motivovat," varuje Zuzana Novotná z největšího českého chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz.
Na co si dát u canicrossu pozor:
- Ujistěte se, že váš pes je zdravý.
- Nezapomeňte na dodržování pitného režimu.
- Pes by měl běhat s prázdným žaludkem, abyste eliminovali riziko torza žaludku.
- Dejte si pozor, aby nebylo venku až příliš teplo.