reklama

7 způsobů, jak shromažďovat méně věcí a být šťastnější

Proč je důležité mít kontrolu nad svými věcmi? Protože pak máme kontrolu nad svým životem. Jak toho docílit?

Foto: Shutterstock

Každá věc, kterou vlastníme, s sebou nese nejen užitek a radost, ale také starost v podobě péče a toho, že ji musíme někde uskladnit. Když máme méně věcí, můžeme se lépe soustředit na podstatné. Minimalismus, to je radost z otevřeného, nezaplněného prostoru.

I když se nám reklamy snaží namluvit něco jiného, nejsme to, co vlastníme. Popřemýšlejte o tom, co jste si pořídili kvůli image: kabelku, boty, ale i kytaru nebo speciální udici na rybaření. Chceme okolí dát najevo, že jsme někým důležitým, kdo si může dovolit drahou věc.

1. Zbytečnosti pryč

Kromě těchto věcí, které si kupujeme, abychom udělali dojem, jsme také zbytečně sentimentální. Máme pocit, že nesmíme vyhodit výkresy ze střední i medaile z kroužku. Někdy se ale potřebujeme osvobodit od minulosti, a hlavně cílů, které jsme nerealizovali. Tak se otevřeme novým možnostem.

2. Méně věcí, méně stresu

Nejdřív řešíme, že něco nemáme. To, co se nám tolik líbilo v reklamě nebo u známých a najednou to také potřebujeme. Jak jsme tak dlouho mohli žít bez oné věci? Pak vymýšlíme, jak si danou věc pořídit, ale jakmile si to koupíme, začínáme prahnout po novém. Čím dražší věc vlastníme, tím víc péče potřebuje. Čistírny a servisy, pojištění, a hlavně ten strach: co když o to přijdeme? Čím méně jsme toho měli, tím bezstarostnější jsme ale byli.

3. Mít méně znamená získat větší svobodu

Představte si, že jste získali nabídku na práci snů, ale musíte se kvůli novému místu přestěhovat během tří dnů na druhý konec světa. Udělá vám taková situace radost a začnete už spřádat plány na stěhování, nebo budete řešit, co uděláte se svým majetkem? Ačkoliv vám taková situace může připadat nereálná, je to dobrý test toho, nakolik vás ovládají věci.

4. Zbavujte se všeho, co vám nepřináší užitek a radost

Taková je filozofie Marie Kondo a její metody KonMari. Pokud vám nějaký předmět nedělá radost ani není praktický, nemá ve vašem domově co pohledávat. Rozdejte také to, co vlastníte dvakrát, či věci, které jsou v kategorii: "Co kdyby náhodou". Taková situace totiž velmi pravděpodobně nepřijde.

5. Kontrolujte své nákupy

Pokud si chcete pořídit něco nového, zeptejte se sami sebe před nákupem, čím vám může zrovna tahle věc posloužit? Jak vám ulehčí život, nebo kvůli ní budete mít víc problémů? Budete si chtít nechat danou věc navždy, nebo jen na čas? Bude těžké se jí zbavit?

6. Nenechávejte si dárky, které jsou vám k ničemu

Je moc hezké, že si na vás příbuzní či kamarádi vzpomněli a dovezli vám sošku faraona z Egypta. Ale k vašemu stylu se zoufale nehodí, takže co s ní? Schováte ji na dno skříně? Mnohem efektivnější je dávat takové nevhodné dárky do průhledné krabice a pak je věnovat na dobročinný bazar, do  azylového domu a podobně.

7. Radujte se z toho, co už máte

Kolik toho musíte vlastnit, aby toho bylo dost? Jeden svetr je málo, pět už moc? Když jsou naše základní potřeby pokryté, všechno ostatní je nadstandard. Luxus, který většina lidí na světě nemá.


 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama