reklama

6 potravin, kterým se vyhnout v boji za ploché břicho

Léto se blíží a s ním i boj za dokonalou postavu. Jakým jídlům se vyhnout, když chceme ploché břicho?

Foto: iStock

Ještě předtím, než se pustíme do samotného výčtu jídel, je třeba zmínit, že v žádném případě nejsem zastáncem eliminačních diet aneb držet dietu ve stylu, že "tohle a tamto" sníst už nikdy nesmím. Všeho s mírou platí jak u sportu, stravy, tak v jiných oblastech života.

Pokud ale, co se týče zdravé stravy, tápete a potřebujete trochu pošoupnout správným směrem, pak skvělý základní kámen může být snažit se vyhnout právě následujícím potravinám. Většinou vám totiž nepřináší nic jiného než pocit chvilkového štěstí, když je jíme. Ale zase, neznamená to, že si je nemůžete nikdy dopřát, ale doporučuji si je dopřávat v minimálním množství. Tak hurá do boje za to naše ploché letní břicho.

Sladké nápoje

Každý tak nějak ví, že jsou pro tělo špatné. A každý druhý vám řekne, že je vůbec nepije. Jenže ten samý člověk, který toto tvrdí, si občas koupí colu do kanceláře, protože je unavený, v restauraci si ji dá k večeři a o víkendu si do ní přidá rum. Je to přece výjimečně. Za ten týden se to ale docela nasčítá.

Hlavním problémem těchto sladkých nápojů je, jak správně tušíme, cukr. Krom cukru jsou ale sladké sodovky a nápoje slazené taky umělými sladidly, které neexistují tak dlouho na to, abychom věděli, co vlastně s naším tělem jejich užívání udělá. Další nepřítel je vysokofruktózový kukuřičný sirup, jehož nadměrné užívání je spojené s nárůstem viscerálního tuku. Ten se hromadí v útrobách našeho břicha, obklopuje vnitřní orgány a může za většinu nemocí.

Alkohol

Jsem nerada poslem špatných zpráv, ale musí to být. Nejenže alkohol je většinou kaloricky relativně vydatný, hlavně když se smíchá se sladkým pitím, ale náš organismus je po požití alkoholu plně zaměstnán jeho odbouráváním, jelikož je to pro něj toxin, a tak na další spalování kalorií už nestačí. Krom toho pití alkoholu a třeba našeho starého dobrého vína povzbuzuje (i kvůli obsahu cukrů) chuť k jídlu a jen málokdo z nás se udrží si k vínu nedat něco dobrého na chuť. Samozřejmě zase připomínám všeho s mírou, sklenka vína večer po náročném dni ještě nikoho (snad) nezabila.

Nízkotučné produkty

Jedno velké ne. Ať už se to týká čehokoliv. Bylo prokázáno, že z kvalitního tuku se rozhodně netloustne a doporučuji vám přečíst si pořádně složení u těchto nízkotučných alternativ. Většina tuku je totiž v tomto případě nahrazena cukry, umělými sladidly, chemikáliemi a dalšími aditivy, aby měl výrobek alespoň nějakou chuť.

Ovocný džus

Pozor, pouze ty kupované. Jsou to totiž ony, které dost často nejsou ze 100 % z ovoce a jsou v nich přidána barviva, chemikálie a občas i cukr. Krom toho ovocný džus bez vlákniny znamená pro tělo velkou nálož cukru, kterou tělo musí zpracovat, a dost často tak po takové náloži máme chuť na další sladké či jiné jídlo. Domácí džusy mají výhodu v tom, že víte, z čeho jsou, ale doporučuji pít hlavně džusy zeleninové, které vám dodají vitaminy a minerály bez velkého množství cukru.

Bílý chleba

Bílý chleba a jiné vysoce průmyslově zpracovávané potraviny by měly být ve zdravém jídelníčku minimálně. Největší problém je ten, že vám bílý chleba nedodá nic navíc, nemá skoro žádnou výživovou hodnotu. Proto sáhněte po celozrnější variantě, ve které je více vlákniny, minerálů a vitamínů. Úžasná varianta je třeba i semínkový chléb.

Dietní jídla

Jídla a potraviny, které jsou na obalech označené jako dietní, by nám přece měly pomáhat hubnout, no ne? Není to až tak úplně jednoduché. Dietní pro výrobce znamená málo kalorií a tuku. Většinou tam ale najdete různé konzervanty a barviva. A nejen to, taková jídla vás nezasytí, budete mít okamžitě zase hlad. Proto si místo dietní tyčinky raději vezměte ovoce nebo tyčinky z datlí a ořechů. Mají sice více kalorií a tuku, ale taky více zdraví prospěšných látek, které z dlouhodobého hlediska udělají i vaší honbě za plochým břichem lepší službu.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama