reklama

Jak poznáte, že vám chybí sacharidy: 5 příznaků, které vás varují

Sacharidy jsou v dnešní době považovány za příčinu všeho špatného. Údajně mohou za usazování tuku na břiše, civilizační choroby nebo špatné nálady. Jenže vzdát se jich úplně není nejlepší řešení. Co se stane, když jich budete konzumovat málo?

Foto: iStock

Držet nízkosacharidovou dietu je v dnešní době hodně trendy. Zapadá to například do konceptu oblíbeného stravování ve stylu paleo nebo keto diet, jež sacharidy výrazně redukují. Opravdu nám tak škodí, jak se říká?

Pravdou je, že sacharidy k životu potřebujeme a bez jejich dostatečného množství si můžeme snadno zadělat na zdravotní problémy. Pokud jich má vaše tělo málo, naštěstí začne vysílat varovné signály. Neměli byste je rozhodně přehlížet. Které to jsou?

1) Jste naprosto bez energie

Tento bod asi nepotřebuje moc vysvětlování. Sacharidy jsou primárním zdrojem energie pro naše tělo. Když jich nemáme dostatek, organismus začne jako palivo vyžadovat tuk. Problém ale je, že většina z nás takto není naučená fungovat. Sacharidy jsou pro naše tělo totiž mnohem snáze zpracovatelné a přetvořit je na energii je jednoduché. Zásobují náš mozek, svaly a jsou důležité pro celkovou regeneraci organismu. 

2) Nemůžete se soustředit

Mozek je relativně velký orgán našeho těla a jen na to, aby normálně fungoval, spotřebuje pořádnou dávku glukózy, odhaduje se okolo 100 gramů. Pokud mu nedopřejete sacharidy, budete mít problém se soustředěním a budete ve stavu jakoby mírné kocoviny. A to dokud si vaše tělo nezvykne přijímat energii z tuků (pokud je to vaším cílem). Proč radši nedat tělu to, co si žádá?

3) Trpíte zápachem z úst

Když nejíte dostatek sacharidů, vaše tělo místo toho začne pálit tuky a bílkoviny. To může být ze začátku dobrá zpráva pro vaše břišní svaly, ale špatná pro váš dech. Může za to proces, který se nazývá ketóza. Zbavíte se toho buď tak, že začnete jíst více sacharidů, nebo zdvojnásobíte příjem vody. 

4) Máte zácpu

Pokud vyřadíte z jídelníčku těstoviny, chleba, ovoce a další, často také přicházíte o vlákninu, která je nezbytná pro pravidelné vylučování. Trpíte-li nadýmáním a zácpou, zaměřte se na zeleninu a začněte jíst špenát, brokolici, kadeřávek a chřest.

5) Je vám pořád zima

Teploty už dosáhly příjemných hodnot, ale vy se neustále klepete i pod peřinou? To je zaručeně varovný signál! Dost možná máte problém se štítnou žlázou, což může být výsledek nedostatečného příjmu sacharidů ve stravě. Zkuste zvýšit dávku, a pokud se vám uleví, znáte příčinu. 

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama