reklama

5 tipů, jak začít s běháním: Zvládnete to, i když jste úplní začátečníci

Proč je nyní běhání takovým fenoménem? Protože jde dělat kdykoliv a kdekoliv, sám i s někým. Nestojí skoro nic, zpevňujete tělo, čistí hlavu a dělá dobrou náladu. A kdy začít? Právě teď! Svoje triky vám prozradí běžečtí blogeři Running2.cz – Soňa a Michal.

Foto: Running2

1. Překonejte lenoru

Vždycky se nějaký důvod, proč nejít běhat, najde. I když máte v záloze tisíce výmluv, určete si přesné datum a hodinu, kdy prostě běhat půjdete. A přes to nejede vlak. Běhat se dá za každého počasí a v každou denní dobu, i teď, není potřeba čeak. Ideální je třeba víkend, kdy víte, že vám do toho nic velkého nevleze.

2. Hlavně pomalu!

Největší chybou začátečníků je přepálené tempo. Díky tomu se hned na začátku unaví a ztratí veškerou energii. Proto to pak i dost lidí vzdá. K tomu ještě druhý den bolest svalů a celková únava. Důležitá rada? Běhejte tak rychle, abyste při běhu mohli mluvit. Říká se tomu "mluvící" tempo. Povídat si můžete se spoluběžcem nebo, pokud jste sami, tak si zpívejte. Když se začnete zalykat, ihned zpomalte.

3. Nebojte se indiánské chůze

Dobrou zprávou je, že zpočátku vůbec nemusíte pořád běhat. Běh můžete střídat s chůzí tak, abyste se příliš neunavili a díky tomu mohli postupně běhací úseky prodlužovat. A potom časem uvidíte, jak se budete zlepšovat! Z počátečního kilometru jich pak v kuse klidně uběhnete u pět.

Kdo jsou Soňa a Michal - Running2

Kdo jsou Soňa a Michal - Running2

Tito dva běžečtí nadšenci se potkali na pražském půlmaratonu a od té doby spolu tvoří nerozlučnou dvojku - spolu žijí, běhají, jezdí na závody, cestují a prostě si užívají života. Oba pracují jako novináři, takže myšlanka blogu o běhání na sebe nedala dlouho čekat. Píšou o tom, co sami vyzkoušeli, co je baví, co prožili. A protože běhají po celý rok a v každém počasí, chtějí ukázat, že když člověk běhání miluje, neexistují žádná omezení. Na blogu www.running2.cz najdete také kontakt, kam se můžete obrátit, když budete potřebovat s běháním poradit.

4. Běhejte s někým

Začátky jsou těžké a začínat sám není snadné. Zkušenější kamarád nebo běžecká skupina pomůžou k tomu, že budete běhat pravidelně a půjdete, i když se vám třeba nechce. Navíc ze začátku se běhá pomalým "mluvícím" tempem, takže pokud "propovídáte" trénink, uteče vám jako voda a nebudete myslet třeba na to, že už nemůžete.

5. Vychutnávejte si benefity

S běháním se mění tělo, ale také mysl. Najednou zjistíte, že pouhá půlhodinka po práci stačí, abyste měli čistou hlavu, novou energii a také lepší náladu. A také tělo bude reagovat - pomalu budete ztrácet kila a mít pevnější postavu. Navíc s během začnete přemýšlet i nad stravou, takže jedno s druhým se budou doplňovat. Nádhera!

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama