reklama

5 jednoduchých způsobů, jak změnit pohled na život: Pochopte, že nejste oběť

V hlavě máme negativních myšlenek víc než pozitivních. Náš mozek takhle funguje, je to jeho přirozenost. Jenže žít pořád ve strachu, obavách a nejistotě není zrovna příjemné. Jak se s tím vypořádat? Přinášíme jednoduché způsoby, jak se na život dívat novým způsobem.

Foto: iStock

To, jak se díváme na život, určuje jeho kvalitu. Dobrá zpráva je, že ačkoliv špatné informace nás přitahují víc než ty dobré, můžeme se naučit být optimisty. 

Znáte přísloví "kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, důvod"? Mohlo by se stát životním mottem všech, kteří už pochopili, že zodpovědnost za své štěstí mají ve svých rukách. Bručouni, kteří všude vidí problém, se nedokážou déle radovat z ničeho, nedaří se jim ve vztazích ani v práci. Proto pozorujte své myšlenky a naučte se měnit jejich kurz směrem, který pro vás bude výhodný.

1. Odnaučte se slova "nikdy" a "vždycky"

Být kategorickým je zbytečné a omezující. Málokdy také tahle absolutní slova reflektují skutečnost. Velmi často právě ti, kdo často používají druh absolutních slov v podobě "nikdy" a "vždycky", si připadají jako oběť svého života. Pozorujte proto svou mluvu, a pokud chcete vyjádřit svou nespokojenost, zkuste to jinými slovy.

2. Poslouchejte své vnitřní rozhovory

Podle určitých výzkumů monology, které se sebou vedeme, jsou ze 70 procent negativní. Jsme mnohem sebekritičtější a pesimističtější, než sami u sebe dokážeme připustit. Rychle a snadno si všimneme toho, co se v našem životě děje jinak, než si přejeme. Naučte se poznat blížící se negativní myšlenky, akceptujte je, ale nejednejte pod jejich vlivem.

3. Přepište si v hlavě události, které vás poznamenaly

Máte za sebou rozvod, vyhazov z práce nebo dílčí neúspěch? Nezáleží na konkrétní situaci, ale na vašem přístupu k ní. Snažte se podívat se na ni jiným úhlem pohledu a pochopit, že jste se díky bolestivé zkušenosti mohli někam posunout a naučit se mnohé. Nedívejte se na sebe jako na poraženého, který potřebuje pořádnou dávku sebelítosti.

4. Věřte, že něco může vyjít

Duševní zdraví spočívá v rovnováze mezi pozitivními a negativními myšlenkami. I dospělí potřebují věřit pohádkám se šťastným koncem.

5. Pochopte, že nejste oběť

Když nám něco nejde tak, jak si představujeme, cítíme se být oběťmi své situace. Pokud se nám ale něco nelíbí, jen my sami dokážeme situaci změnit. Nedávejme zodpovědnost za sebe do rukou jiným, nehledejme zbytečné výmluvy. Pokud nevládneme sami sebou, nemáme nad sebou kontrolu, závisíme zcela na okolí.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama