reklama

Proč nám padají vlasy? 4 nejčastější příčiny, které nás ovlivňují

Máte pocit, že vám nadměrně padají vlasy? Samozřejmě platí, že čím víc vlasů máte, tím víc vám také při mytí vypadne. Co když ale přece jen padají více, než je zdrávo?

Foto: iStock

Nejčastější příčinu nadměrné ztráty vlasů u žen představují hormonální výkyvy, které mohou být způsobeny těhotenstvím, menopauzou nebo vysazením antikoncepce. Po porodu se hladina hormonu estrogenu opět navrací do normálu.

Vlas v důsledku toho přejde z růstové fáze do klidové rychleji, prodlouží se délka jeho "života" a vypadne mnohem později. Období vypadávání vlasů po vysazení antikoncepce nebo po porodu trvá podle odborníků zhruba dva až šest měsíců.

Mně osobně vlasy padaly rok po porodu a kromě toho absolutně změnily svou kvalitu i strukturu. Až dnes, čtyři roky od porodu, mám své původní vlasy: vlnité až kudrnaté a dlouhé. Jaké jsou nejčastější příčiny padaní vlasů?

1) Pozor na štítnou žlázu

Významnou roli může při řídnutí vlasů sehrát špatná funkce štítné žlázy. Její nadměrná činnost vlasům rozhodně neprospívá a kromě znatelného úbytku se porucha její funkce podepíše i na kvalitě. Stávají se jemnějšími, křehčími, snadno se lámou a výjimkou není ani zvýšené maštění. Pokud berete léky na sníženou či zvýšenou funkci štítné žlázy, měl by váš zdravotní stav být kompenzovaný. Pokud vám přesto padají vlasy, se štítnou žlázou to pravděpodobně souviset nebude.


2) Prodělaná infekce a léčba

Infekce neznačí pro tělo nic dobrého a jinak tomu není ani v případě vlasového porostu. Na kvalitě a množství vlasů se může infekce projevit třeba i s odstupem dvou až tří měsíců. Následně se však tělo navrací do normálu. Vliv můžou mít i užívané léky a podle odborníků se problémy vyskytují zejména po užití cytostatik, imunosupresiv, antiepileptik a podobně.

3) Za všechno může stres?

Stres vnímá každý z nás odlišně a podobně je tomu také v případě jeho vlivu na organismus. Stres se odráží také na kvalitě pokožky nebo váze, protože jej většinou doprovází špatná životospráva. Proto by si měli dát pozor také vegetariáni či vegani. Vyvážit neživočišnou stravu tak, aby obsahovala především dostatek železa, zinku, selenu a fosforu, je totiž mnohem těžší a stojí to velké úsilí.

4) Vybírejte kvalitní péči

Mnoho lidí si neuvědomuje, že na kvalitě a následném padání vlasů má podíl i stahování nekvalitními gumičkami do těsných culíků nebo zaplétání do copů. Používejte kvalitní kartáče na vlasy, kondicionér a jemně rozčesávejte. Pozor na odbarvování a barvení nekvalitními barvami na vlasy.

Seznamte se s trichologem

Ať už vás trápí jakýkoliv problém s vlasy, jeho pravou příčinu většinou sami neodhalíte a léčení na vlastní pěst často stav ještě zhorší. Není tedy na škodu svěřit se do péče odborníků, kteří vlasy a vlasovou pokožku pečlivě prozkoumají.

Takovou cestu představuje trichologie – vědní obor, který vznikl spojením kosmetiky a dermatologie. Zatímco dermatolog se soustředí na léčbu nemoci, tricholog se věnuje péči, správné hygieně a léčbě vlasů, včetně kořínků a vlasové pokožky.

"Při vstupní prohlídce se vždy snažím s lidmi rozebrat nejen aktuální kondici vlasů, ale také jejich životní styl, rodinnou anamnézu, stravování i užívání léků. Všechny tyto aspekty totiž sehrávají důležitou roli. Nezřídka se stává, že problém není zdravotního, ale spíše psychického charakteru," říká tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví CLINICAL Hair&Health.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama