reklama

10 rad, jak změnit život k lepšímu: Teď hned

Jaro provází nové začátky. Zkuste právě teď začít žít trochu jinak. I kdybyste se řídili pěti radami z deseti, už to bude znát. Nevěříte? Zkuste to a uvidíte.

Foto: Amazing Places

Požádala jsem koučku Lenku Černou, aby pro Žena.cz připravila podle osobních zkušeností deset rad, které jí změnily život k lepšímu. Občas přece jen trochu toho motivačního čtení neuškodí.

1) Ráno je nejdůležitější část dne 

Podle toho, jak ráno vstaneme, budeme naladěni po celý den. Je tedy důležité, abychom se právě v tuto dobu alespoň trochu věnovali sobě, protáhli své tělo, dali si dobrou snídani a z domova odcházeli v klidu a s dobrou náladou. Zcela souzním s větou: Vstávej s vděkem a usínej s vděčností.

2) Dostatek spánku

Když jsme spánkově deprivovaní, často se objevuje vyčerpání, deprese i nemoci. Dnešní doba je orientovaná na méně spánku (spíme v průměru 6 hodin denně), to nám ale neprospívá fyzicky i psychicky. Když chodíme spát dříve a máme pravidelný spánkový režim, náš život je mnohem šťastnější.

3) Nemějte předsudky

Lidská mysl má tendenci posuzovat druhé, a to většinou podle vlastního filtru, který máme každý jiný. Jenže proces posuzování nás vyčerpává a dostává do negativního prožívání. Druhé tedy neposuzuji a spíše se orientuji na jejich hezké stránky.

4) Vše má svou příčinu 

Kdykoli se náš život dostane na rozcestí nebo se nám stane něco negativního, má to svůj důvod. Během života se máme učit a lekce k nám přicházejí v různé formě. Když v určitý okamžik rozpoznám, proč se mi tato situace děje, a svůj život přeorientuji jinam, může být taková krize ve finále obrovskou výhodou.

Lenka Černá

Lenka Černá

Lenka Černá se koučinku a osobnímu růstu věnuje 14 let. Je majitelkou sítě privátních klinik PURE CLINIC v Praze a Brně. Moderuje vlastní pořad Restart života na TV Stream, jehož cílem je snižovat spotřebu antidepresiv a dalších léků pomocí praktických koučinkových rad a tipů. Založila Školu pro Ženy, která se specializuje na pomoc ženám v důležitých životních oblastech.

5) Naučte se odpouštět

Křivda je jednou z nejsilnějších negativních emocí a dle průzkumu je silně karcinogenní. Když nedokážeme odpustit, podvědomě se stále držíme v minulosti a nemůžeme prožívat radost ze života. Je tedy dobré se naučit radikálně odpouštět a odlehčit tak sobě.

6) Poslouchejte své tělo 

Naše tělo je moudrý systém, který nám jasně signalizuje, když s námi něco není v pořádku. A to jak fyzicky, tak psychicky. My však často tělu nenasloucháme a jeho signály nerespektujeme. To nás vede do bolestí a nemocí, což je obrovská škoda.

7) Deset nádechů a výdechů má kouzelné účinky

Dech nás propojuje s námi samotnými, zklidňuje, eliminuje stresové reakce. Ve chvílích, kdy je mé tělo napjaté a ve stresu, zastavím se a zhluboka se nadechnu a vydechnu. Celkem desetkrát. Je to neuvěřitelné, jak málo stačí, abychom se vrátili do klidového režimu.

8) Chtějte po životě to nejlepší 

Mnoho lidí zůstává v průměru, protože si myslí, že na něco mimořádného a hezkého nemají nárok. Já osobně si myslím, že to hezké i mimořádné je tu pro nás všechny, chce to jen dostatek touhy a vůle. Za svými sny si může jít každý, žádný rozdělovník neexistuje.

9) Mějte sami sebe rádi

Sebevědomí je alfou a omegou našeho životního štěstí. A není o tom, že se budeme mít rádi, jen když jsme perfektní a dokonalí. Umění je v přijetí sebe i ve slabých stránkách a určité temnotě. Protože i ta k nám lidem patří.

10) Partner je největší zrcadlo 

Často ve vztazích nadáváme na protějšek, ale málokdo vztah využívá k tomu, aby osobnostně vyrostl. Jsem si jistá tím, že naši partneři jsou pouhým zrcadlem toho, co v sobě uvnitř nemáme vyřešené nebo co zatlačujeme. Když máme například partnera manipulátora, jasně nám ukazuje na to, že máme posilovat svoji vnitřní sílu a hodnotu. Když tedy zjistíme, proč jsme si daného člověka přitáhli do svého života, může nás to v oblasti našeho růstu skutečně posunout.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama