reklama

Život Jana Macháčka, elitního novináře z Garáže

Foto: Tomáš Kunc

Jan Macháček je novinářem a hudebníkem. Narodil se v Praze v roce 1965. V letech 1979 až 1983 studoval na gymnáziu v Praze 5 v Radotíně, pozdější studium na VŠE nedokončil.

V polovině 80. let byl dva roky členem skupiny The Plastic People of the Universe a nahrál s ní dvě studiová alba. Kapela tehdy na pódia nesměla.

Od roku 1985 do dnešních dní hraje Jan Macháček ve skupině Garáž. Dnes se kapela jmenuje Garage and Tony Ducháček.

V 80. letech Jan Macháček publikuje v různých neoficiálních médiích. Garáž se už na oficiálních pódiích objevit může, i když zdaleka ne všude. Nezapomenutelné jsou jejich časté koncerty na pražské Chmelnici.

"Pro mne Garáž znamená celý úředně dospělý život. Začal jsem s nimi hrát v osmnácti letech," říká Jan Macháček, signatář Charty 77.

Po roce 1989 se Jan Macháček stává redaktorem týdeníku Respekt, píše zejména o ekonomické transformaci země. Za své články dostal několik novinářských ocenění. Patří k nejoblíbenějším českým sloupkařům.

Letos vydal knihu s názvem Mistři světa amoleta aneb průvodce globální krizí a českou politickou krajinou.

Jsou to komentáře a glosy zveřejňované pod názvem Audit od roku 2008. Jan Macháček v nich mimo jiné píše o důsledcích a průběhu světové hospodářské krize. Věnuje se také novému americkému prezidentovi, stejně jako vzrůstající moci Ruska a Číny.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama