reklama

Ženská sexualita

Co je to vlastně ženská sexualita? Můžeme ji charakterizovat jako určitý soubor vlastností a jevů, které vyplývají z pohlavních rozdílů.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: komerční článek

Ženská sexualita a čas

Většina sexuálních aktivit v našich podmínkách probíhá v období dospělosti, kde si žena užívá sexu nejvíce. Ženy praktikují sex z mnoha důvodů. Zabývají se jím nejenom z lásky, ale tak jako u mužů k němu vede i jen prostá sexuální potřeba. Je však nutné vědět, že sexuální potřeby různých žen jsou různé a vysoce individuální! Specifickou oblastí je pak sexuální život ženy v průběhu těhotenství a po porodu.

Ženský a mužský princip v sexualitě

V souvislosti s manželským sexem se hovořilo o tzv. manželské povinnosti, která byla mnohými muži často nátlakem vynucována. Žena má však své vlastní sexuální potřeby, které mohou být naprosto odlišné od potřeb muže. Ženy si sex mohou užívat, mohou se však sexu i bát vnímat ho jako nudnou manželskou rutinu, sex může být, ale i magickým zážitkem nebo může být ženami vnímán jako velký experiment, sexem mohou být ženy přehlceny a zahlceny, mohou však po něm i zoufale toužit.

Anatomie ženského genitálu

Sexuální funkce ženy

Základem uspokojivého sexuálního života ženy a jeho co nejvyšší kvalita se opírá o nenarušenou činnost ženských sexuálních funkcí. Při celkovém hodnocení ženského sexuálního fungování odborník vyhodnocuje: sexuální touhu, vzrušení, lubrikaci, orgasmus, sexuální satisfakci a výskyt bolesti při koitu.

Sexuální vzrušení u ženy

Vzrušení je základní sexuální emoce (7). V současné době se často hovoří o tzv. "reaktivní touze" a o tzv. "faktorech vnímavosti". Základní spontánní touha je indikátorem citové vřelosti, zatímco reaktivní touha je výsledkem sexuální stimulace. Výsledkem správné aktivní sexuální stimulace je také  vzrušení v tzv. periferní oblasti (5).

Lubrikace

Lubrikace tedy zvlhčení zevního genitálu a pochvy ženy je úzce spojeno se vzrušením. Je hlavní podmínkou příjemného pohlavního styku. Nedostatečná lubrikace zejména pochvy činí vlastní pohlavní styk obtížným nebo vede k nepříjemným pocitům či dokonce bolestem při styku.

Ženský orgasmus

Orgasmus patří mezi vůbec nejsilnější lidské emoce. Jedná se o pocitové vyvrcholení v průběhu sexuálních aktivit umožňující prožitek maximální slasti. Jeho dosažení je u žen vázáno na specifickou stimulaci, kterou lze dosáhnout také uměle pomocí ženských vibrátorů nebo womanizérů.

Bolest při koitu

Někdy mohou ženy při intimním styku prožívat nepříjemné pocity nebo dokonce bolest. Jmenované stavy jsou způsobeny třením vznikajícím při pronikání penisu do pochvy. Bolest při intimním styku zásadním způsobem limituje kvalitu sexuálního života ženy.

Příčiny jsou různé. Nejčastější příčinou je aktuálně probíhající gynekologické onemocnění, pooperační stavy či chorobné stavy orgánů v oblasti pánve. Uvedený problém se objevuje také v období menopauzy, kdy je způsoben nedostatkem některých ženských hormonů. 

Sexuální chování české populace žen

V současné době není již sex pro ženy tabu. Jsou dobře dostupné nejrůznější informace týkající se této velmi intimní oblasti ženského života. Významně se zde uplatňuje nejen sexuální výuka na školách, ale ženy si aktivně informace sami dohledávají v knihovnách či přes nejrůznější média.

"Výbuch" moderátorky v živém vstupu. Opakovaný trapas hosta ji definitivně odboural | Video: Kristýna Pružinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama