reklama
 

Zemanův nadační fond hlídá jeho nejštědřejší sponzor

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - Brněnský právník Jiří Jestřáb byl nejštědřejším sponzorem prezidentské kampaně Miloše Zemana. Na její účet poslal v pěti platbách přes milion korun a dalšími 800 tisíci přispěl jeho kolega ze společné advokátní kanceláře Karel Tománek.

Tři měsíce po odeslání poslední částky se právník Jestřáb stal podle zjištění deníku Aktuálně.cz revizorem nově založeného Zemanova nadačního fondu určeného na příspěvky ke splácení státního dluhu.

"Veškeré osoby spojené s nadačním fondem prezidenta republiky vykonávají svou funkci bez nároku na mzdu," reagovala na dotazy spojené se jmenováním Jiřího Jestřába bývalá mluvčí Hradu Hana Burianová. "Jedná se o čestnou funkci, které si velice váží."

Kromě osoby revizora stojí za pozornost také okolnosti vzniku fondu, jehož založením pověřil prezident Zeman svého kancléře Vratislava Mynáře. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, kancléř využíval k založení fondu služeb lidí, na jejichž jména narazíme, když rekapitulujeme jeho podnikatelskou dráhu.

Proč si Hrad vybral k založení prestižního fondu právě tyto osoby a proč byl následně jako revizor účtu zvolen Jiří Jestřáb, prezidentská kancelář neobjasnila. "Výběr revizora a notáře proběhl na základě vzájemné domluvy," uvedla pouze bývalá mluvčí.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama