reklama

Zelení a lidovci: Dvě nevěsty pro vítěze

Praha - Lidovci před volbami spoléhají na Kalouskovu strategii, která předpokládá společnou vládu s občanskými demokraty.

Otevřeně to řekl místopředseda Milan Šimonovský: "Podstatně větší průnik programů máme nyní s Občanskou demokratickou stranou."

Infobox

Infobox

INTERAKTIVNÍ VOLBY

Sám Kalousek však oficiálně tento směr zpochybňuje: "Nenajdete jediný výrok, kde jsem řekl, že naše místo je po boku občanských, nebo sociálních demokratů."

Po vítězství sociálních demokratů se lidovci dostanou pod tlak, aby Kalouska vyměnili.

Někteří tomu mohou vyjít vstříc: "Strana je v zásadě v křeči, spousta lidí Kalouskovi vyčítá odstřelení Grosse, protože v tom vidí počátek dnešní neuspokojivé situace. Na druhou stranu Kalousek vládne železnou rukou, takže nějaká razantní řešení se dají očekávat jen v případě, že se KDU-ČSL nedostane do sněmovny nebo obsadí minimální počet křesel," říká pod slibem anonymity jeden ze členů vedení lidovecké strany.

Jako o jediném kandidátovi na uvolněné msto předsedy se mluví o Cyrilu Svobodovi, který dostal nejvíc hlasů při podzimní volbě místopředsedů.

Přijde velká chvíle zelených?

Pro Stranu zelených bude samotný vstup do sněmovny úspěchem, který posílí pozici hlavního volebního lídra Martina Bursíka.

Ten se zbavil svých největších soupeřů škrty v kandidátních listinách a posílil tak věrohodnost strany při jednání o budoucích koalicích.

Jediným jeho vlivnějším protivníkem zůstává Petr Uhl, který však nemá velkou šanci proniknout do sněmovny.

Stejně jako lidovci trvá Bursík na obou možnostech povolebních koalicí - s ODS i ČSSD. Přitom jako jeden ze svých vzorů budoucího koaličního vládnutí uvádí koalici Zelených s křesťanskými demokraty na radnici v německém Frankfurtu.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama