reklama

Zvací dopisy opět přicházejí. Týkají se i vás?

Zapomnětlivost a lenost nás přijde na 107 milionů korun, které zaplatíme my všichni. Tolik má totiž stát program rozesílání dopisů, které zvou lidi na důležité preventivní prohlídky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zapomnětlivost a lenost nás přijde na 107 milionů korun, které zaplatíme my všichni. Tolik má totiž stát program rozesílání dopisů, které zvou lidi na důležité preventivní prohlídky.

Podle průzkumu až 62 %  lidí na tyto prohlídky zapomíná (nebo kašle?), ačkoliv jsou zdarma a mohou pomoci odhalit spoustu vážných nemocí, které o sobě v počátku nedávají vědět.

Možná už máte ve schránce

Před několika lety se osvědčila kampaň, v níž byly ženy adresně zvány na mamografické vyšetření. Na osobní dopis se jménem a oslovením tehdy zareagovalo 80 tisíc žen, které dlouhou dobu či dosud vůbec mamografický screening neabsolvovaly. Podařilo se tak zachránit mnoho životů tím, že nádory byly objeveny už v počátečním stádiu.

Doporučujeme: Téma: Rakovina prsu

Na tento úspěch nyní navazují i nová kampaň zvacích dopisů, které od ledna přicházejí do našich schránek. Zdravotní pojišťovny začaly rozesílat pozvánky k účasti v celonárodní screeningové akci. Zvací dopisy dostanou postupně všichni, kterých se prevence týká a nechodí na ni. Možná k nim patříte i vy. Jedná se o:

  • vyšetření rakoviny prsu
  • děložního hrdla (čípku)
  • tlustého střeva a konečníku

Jaké máte riziko?

Pokud pozvaní na vyšetření nepřijdou, dostanou dopis znovu. Celkem tak může být při opakovaném zvaní rozesláno až 3,5 milionu dopisů, akce se však týká 1 ,85 milionů lidí pojištěných u některé ze sedmi hlavních pojišťoven.

"Cílem projektu je zvýšení návštěvnosti preventivních vyšetření, která dokáží odhalit nádorová onemocnění včas. Rozdíl mezi včasným a pozdním odhalením může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Rád bych proto vyzval občany, aby na preventivní vyšetření přišli," řekl ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček, MBA

Jen pošta a reklamy přijdou na zmíněných 107 milionů korun, další obrovské částky bude stát vyšetření - odborníci však vědí, že se tím však ušetří peníze za pozdější léčbu lidí, kteří by jinak své onemocnění zanedbali.

"Ačkoli ministerstvo zdravotnictví organizuje celoplošný screening onemocnění hrazený z veřejného zdravotního pojištění, veřejnost této možnosti využívá jen velmi málo." říká MUDr. Helena Sajdlová, ředitelka pro odbor zdravotních služeb na Ministerstvu zdravotnictví ČR, a dodává:

"Vyhledáváním bezpříznakových jedinců, kteří již mají přednádorové změny nebo časná stadia nádoru, můžeme významně snížit výskyt těchto zhoubných onemocnění a zmírnit utrpení mnoha lidí."

Proč přijmout pozvání?

Pozvánku na vyšetření rakoviny prsu dostanou ženy od 45 do 70 let a rakoviny děložního hrdla od 25 do 70 let a na vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku muži i ženy od 50 do 70 let. Tedy ve věku, který podle lékařských tabulek vyžaduje prevenci. Neházejte pozvánky do koše, nechejte se vyšetřit a svým příkladem povzbuďte k prevenci i mladší ročníky!

Jedná se o nejčastější zhoubná onemocnění a ČR v jejich výskytu bohužel pravidelně obsazuje přední příčky smutného žebříčku v Evropě.

Každoročně onemocní v České republice rakovinou více než 77 000 lidí. Odborníci počítají, že nově se objeví  712 zhoubných nádorů prsu u žen, 8 573 zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku, 6 785 zhoubných nádorů plic a 3 389 zhoubných nádorů ledvin. Čím dřív jsou objeveny, tím vyšší je šance na vyléčení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rakovina prsu nebolí, říká lékařka. Tím hůř!

8 věcí, co jste nevěděli o biopotravinách

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama