reklama

Zubní kaz se dá zahojit bez vrtání. Víte jak?

Překvapivá 4 % Čechů si čistí zuby pouze několikrát do týdne. Neuvěřitelné 1 % dotázaných dokonce ještě méně často. Přitom správná ústní hygiena zachrání zdraví zubů!

Foto: Isifa/Thinkstock

Překvapivá 4 % Čechů si čistí zuby pouze několikrát do týdne. Neuvěřitelné 1 % dotázaných dokonce ještě méně často. Vyplynulo to z nedávného průzkumu společnosti Signal.

Tito dobrodruzi nám v ČR kazí úsměv, protože  další průzkum, tentokrát od Aliance pro budoucnost bez zubního kazu (Alliance for a Cavity-Free Future) sdružující přední odborníky z oblasti zubního lékařství, zjistil, že  Češi dbají na své zuby nejvíc ve střední Evropě.

Kaz se dá zahojit bez vrtání

Běžně si podle průzkumů čistíme zuby 2 x denně (64 % respondentů) měkkým nebo středně tvrdým kartáčkem. Mezi nejčastější doplňky a pomůcky v péči o ústní hygienu patří ústní voda (68 % dotázaných), dentální nit (40 %) a mezizubní kartáčky (38 %).

Doporučujeme: Téma: Péče o chrup

Zubní kaz začíná nenápadně. Nejdřív je pouhým okem neviditelný. Časné stádium zubního kazu se jeví jako bílá skvrna na povrchu skloviny. V tomto stadiu se zubní kaz může také vyhojit. Bez okamžitého zahájení účinných preventivních opatření však sklovina dále ztrácí minerály, stává se méně odolná, kaz se zvětšuje a vzniká jasně patrný defekt.

Domácí péče někdy nestačí

Kaz je nejčastější chronické onemocnění postihující v průměru 80 % lidí. Během každého jídla dochází činností bakterií v ústní dutině k přeměně cukrů z potravy ve škodlivé kyseliny. Kyseliny snižují pH v dutině ústí a dochází tak k rozpouštění minerálů na povrchu skloviny (demineralizaci). Po různě dlouhé době se pH v ústech opět zvyšuje a minerály na povrchu skloviny se obnovují (remineralizace). Záleží na našich stravovacích návycích a ústní hygieně, aby remineralizace nepřevážila.

Časný (iniciální) kaz se může zastavit po zavedení efektivních preventivních opatření. Někdy na to ale nestačí domácí péče.
Návštěva dentální hygienistky, která je v západních zemích zcela běžnou součástí péče o zuby, však Čechům ještě stále moc neříká. 

Dentální hygienu vám často doporučí přímo zubní lékař. Ten totiž pozná, když máte nedostatky ve správné péči o zuby, zároveň vám ale nemůže věnovat tolik času jako dentální hygienistka. Jednou za rok strhnout zubní kámen, což je v rámci pojištění zadarmo, totiž obvykle nestačí.

Proč si dopřát dentální hygienu?

Lidé to však často považují za tahání peněz z kapsy a  odmítají ji. Jejich škoda - dnes už se dají najít pracoviště, kde jsou ceny skutečně dostupné každému, a ten výsledek i pocit vám pak skutečně stojí za to.

Proč návštěvu absolvovat?

  • Čistý zub nemůže onemocnět
  • Příčinou většiny potíží se zuby je mikrobiální plak
  • Stav našich zubů a dásní ovlivňuje naše celkové zdraví
  • Při osvojení správné techniky čištění zubů a vhodném výběru pomůcek nebudete chodit k zubaři s obavami a návštěvy se obejdou bez jakýchkoliv bolestivých zákroků

Návštěva dentální hygienistky by správně měla být absolvována 2x ročně. Plak se na zubech hromadí a je nutné ho pravidelně odstraňovat, aby zuby, dásně a kost neonemocněly. Pravidelná a správná péče vám zajistí zdravé zuby po celý život.

Co vás čeká?

Pokud se na návštěvu dentální hygienistky chystáte poprvé, vyčleňte si na ni alespoň hodinu času. Dentální hygienistka nejprve důkladně vyšetří stav vašeho chrupu, podrobně ho prohlédne a zkontroluje zejména přítomnost zubního plaku, zubního kamene, pohyblivost zubů a stav dásní. Poučí vás, jak vaše zuby správně čistit, kde a jak zlepšit techniku, na která místa je potřeba se soustředit a také jaké pomůcky používat.

Dále následuje standardní odstranění plaku a zubního kamene ultrazvukem a ručními nástroji. Na závěr vám zuby vyleští. Budete tak odcházet nejen s dobrým pocitem, ale i s vyleštěnými a profesionálně vyčištěnými zuby.

Pokud bude potřeba, provede vám dentální hygienistka fluoridaci zubů, leštění výplní nebo ošetření citlivých krčků. V případě velmi dobré hygieny může být provedeno profesionální bělení zubů. Pravidelnou návštěvu doporučujeme absolvovat i v případě, že nemáte akutní problémy se zuby. Ale pozor - návštěva dentální hygienistky nenahrazuje návštěvu zubního lékaře!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bělení ničí sklovinu, tvrdí zubní lékař Sopko

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

Co si přivezete od moře? Nemoci i parazity

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama