reklama

Ztratili jste hlas? Pošlete hlasivky na rehabilitaci

Namožené hlasivky? Pomáhá hlasová rehabilitace

Foto: Isifa/Thinkstock

Šeptáte, sípete nebo jste němí jako ryby?

Někdy si lidé namůžou hlasivky v práci, což dobře znají učitelé, herci a zpěváci. Porucha může být způsobena jednak  zánětlivými chorobami, nebo mechanicky - tedy různými uzlíky, výrůstky či polypy.  

Jak vzniká hlas

Hlasové, neboli fonační ústrojí je uloženo v hrtanu. Jeho základem jsou hlasivky - dva hlasové valy pokryté sliznicí. Jsou napjaté vepředu mezi štítnou chrupavkou , kde se navzájem pořád dotýkají, a vzadu mezi chrupavkami hlasivkovými.

Doporučujeme: Jak si chránit hlas a co nepodceňovat? Poradíme!

Mezi hlasivkami se vytváří hlasivková štěrbina, která má při dýchání tvar protáhlého, rovnoramenného trojúhelníku. Při mluvení však napětí svalu způsobí, že se k sobě hlasivky přiblíží. Hlas pak vzniká činností hlasivkových svalů a vlivem tlaku vydechovaného vzduchu.

Když se řeč ztratí

Někdo například nemůže normálně mluvit, jen chraptí, někdo zase šeptá. Častá bývá dušnost, protože jak se hlasivky nedovírají, ztrácí se při výdechu více vzduchu, než je obvyklé.

Bez hlasu se ocitá také určité malé procento pacientů po operacích krku v oblasti hrtanu. Nejčastěji se to stává po operaci štítné žlázy, po operaci krční páteře, krčních tepen či po chirurgickém řešení nádorových stavů v krku. Hlasivky fungují kmitavě, pokud je ale poškozen nerv, nehýbou se, jak by měly.  Riziko pooperačního poškození hlasivek není vysoké, jen asi 3 %.

Všichni, kdo trpí poruchou tvorby hlasu, jsou kandidáti pro hlasovou rehabilitaci. Jedním z několika mála českých zdravotnických zařízení, které nabízí ucelený program hlasové rehabilitace, je Nemocnice Na Homolce.

Rychlejší uzdravení

"Asi 80 % našich pacientů tvoří lidé s takzvanými pooperačními parézami, neboli s obrnou hlasivkového nervu. Ostatní jsou zmínění učitelé a lidé z dalších profesí, kde bývá hlas neustále přetěžován. A léčíme i poruchy hlasu vzniklé z psychogenních důvodů," vypočítává fyzioterapeutka Mgr. Zuzana Kučerová z Oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny pražské Nemocnice Na Homolce.

S kolegyní Mgr. Magdalenou Smílkovou zavedly nové způsob rehabilitace hlasu. Běžně to probíhá tak, že pacienti s pooperačním poškozením hlasivek docházejí zvlášť na elektrostimulace k fyzioterapeutům, a zvlášť, třeba jednou za měsíc, přijdou k foniatrům. S nimi si hlas procvičí a odnesou si pokyny, jak rehabilitovat za pomoci domácích řečových cvičení.

"My jsme u nás začaly provádět oba způsoby rehabilitace současně a přineslo to výsledky. Na souboru pacientek jsme prokázaly, že se počet elektrostimulací, potřebných k navrácení hlasu, snížil o pět, ze 17 na 12, pokud se k nim současně přidala i hlasová reedukace," říká Mgr. Kučerová.

Jak se hlas navrací

Pacienta musí nejprve vyšetřit ORL specialista. Nejcitlivější diagnostickou metodou je laryngostroboskopie, endoskopické vyšetření hrtanu. Pak může putovat do péče fyzioterapeutek, které posoudí kvalitu hlasu pacienta. "Z Hudební fakulty AMU máme vypůjčený přístroj na změření hlasového pole. Je to pro nás i pro pacienta užitečná zpětná vazba, protože na grafech vidíme, jak se hlas díky rehabilitaci zlepšuje," uvádí Mgr. Kučerová.

Každá fyzioterapie hlasu je zahájena korekcí správného držení těla, nácvikem správného dýchání a ošetřením jizev po operacích. Následuje elektrostimulace poškozené hlasivky. Poté přichází na řadu vlastní rehabilitace a reedukace hlasu.

Pacienti chodí zpravidla třikrát týdně, ze vzdálenějších míst ale mohou dojíždět jen dvakrát nebo jednou týdně. Celková doba do návratu hlasu se tak ale prodlužuje. Vzhledem k zdokonalování kombinovaných metod se Na Homolce naopak podařilo léčbu zkrátit. "Rozhodujícím faktorem k ukončení rehabilitace jsou nejen výsledky z hlasového pole, ale i objektivní zhodnocení hlasu pacienta," dodává Mgr. Kučerová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chrapot: Jeden z varovných signálů, jimiž hlásí rakovina

Nevíte, co jíte: Pravda o pečivu, cukru a soli

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

  

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama