reklama

Zrzaví to mají jinak. Jak vnímají bolest a chutě?

Rudovlásky, zrzky, rusovlasé! Jsou zvláštní a úplně jiné. Totéž ale platí i o mužích, a nejedná se přitom o sex-appeal.

Foto: Isifa/Thinkstock

Rudovlásky, zrzky, rusovlasé! Jsou zvláštní a úplně jiné. Totéž ale platí i o mužích. A nejde přitom o sex-appeal!

Lidé s načervenalými vlasy nejsou výjimeční jen na pohled. Mimořádná je i jejich genová výbava: Jeden z hlavních genů, které tuto barvu kódují, má čtyřicet různých variant. Jen šest z nich však vede k tomu,  že člověku naroste příslušně zbarvená kštice. A aby dítě bylo rusovlasé, musí jeden z těchto genů získat od každého rodiče.

Rudovlasí jsou méně citliví

Tentýž gen s názvem MCR1, který způsobuje měděné zbarvení vlasů, je zároveň příčinou, proč zrzaví vnímají bolest jinak než my ostatní. Studie z univerzity v dánském Aalborgu zjistila, že tito lidé mají jinak nastavenou tělesnou citlivost.

Jsou méně vnímaví k smyslovým podnětům, takže například méně vnímají chlad nebo bolest, zejména pokud se týká zubů. Zároveň jim tento fakt umožňuje jíst "bezbolestně" ostré a pálivé pokrmy. Při zkoumání se však rovněž ukázalo, že rudovlasí jsou náchylnější k nemocem, jako je endometrióza nebo skleróza.

Doporučujeme: Hubnutí podle DNA: Poznejte své geny a začněte

Podle profesora Larse Arendt-Nielsena je tento gen příčinou, proč jeho nositelé dokáží snášet lépe kožní bolestivé podněty než ostatní. "Naše testy prokázaly, že lidé s rezavými vlasy jsou méně citliví na určitý druh bolesti. Reagují slaběji na tlak či bodnutí. Jsou tak vlastně více chránění proti negativním zážitkům, což je určitě zajímavé zjištění," popisuje šéf výzkumného týmu.

Pozor na sluneční záření!

"Zrzavý gen" však také přináší jinou zajímavou skutečnost. Tito lidé mají obvykle zároveň bledou pleť, takže by se neměli příliš vystavovat slunci. To jim obvykle ale nedělá problémy, protože mají vrozenou tendenci se slunečním paprskům vyhýbat. Jsou totiž náchylnější k rakovině kůže. Z obou důvodů pak častěji než jiní lidé trpí nedostatkem vitamínu D, což může způsobovat další zdravotní problémy - například křehčí kosti.

Náš tip: Alergii jsme (možná) zdědili, a taky ji předáme dětem

Počasí má podle dřívějších výzkumů vliv dokonce na samotný výskyt příslušného genu, a tím pádem na výskyt lidí s rezavými vlasy. V evropské populaci totiž rusovlasí lidé tvoří pouhé jedno až dvě procenta. Ale ve Skotsku a také v Irsku je jich mnohem víc - kolem osmi procent.

Vymřou zrzaví do sta let?

První rusovlasí lidé se přitom objevili v Evropě zřejmě jen před pouhými dvaceti tisíci lety, zatímco Homo sapiens už běhal v Africe před více než milionem let. Tam však byla dispozice ke světlé pleti a rezavým vlasům genetickým znevýhodněním, takže se příliš neprojevovala. Teprve když se některé kmeny vydaly na sever, kde jsou delší zimy a chladnější léta, začal se tento gen víc uplatňovat a rezavá barva vlasů se rozšířila.

Nyní je prý  tato genetická výbava na ústupu. Pravděpodobnost, že se budou rodit zrzavé děti, podle vědců stále klesá. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že zrzaví lidé vymřou už v příštích sto letech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Cholesterol: Hlavně jde o geny, ovlivníte jen třetinu

Cyklistika vede k potížím s erekcí

Nevíte, co chcete? Máme 5 tipů, jak to zjistit


"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama