reklama

Zpomalte stárnutí! Víme, jak si poradit s časem

Zpomalit stárnutí je největším přáním i snem mnohých z nás, ale přitom není nesplnitelným! Máme několik tipů a rad, jak si ochočit čas

Foto: Thinkstock

Čas pochopitelně nikdo z nás nezastaví úplně a těžko to někdy v budoucnu budeme umět. Přesto je možné mnohé svým přístupem k životu ovlivnit. Podle lékařských studií z poloviny věk „dědíme" po předcích, ale z té druhé si za něj můžeme jenom my sami.

Někdo v padesáti vypadá na čtyřicet, někdo na šedesát i víc. Nejde jenom o to, jaké datum máme na rodném listu, ale jak jsme staří biologicky. Existují už mnohé tabulky a dotazníky, podle kterých je možno určit přibližně biologický věk.
Rozhodnou roli hraje naše psychika, pocit, jak staří se cítíme. Každý je tak starý, jak mladě myslí.

Svěžest těla a mládí duše

Běh času nezastavíme, ale biologický věk jsme schopni ovlivnit životním stylem.Pravidelný pohyb, stravování s dostatkem vody, vlákniny a vitamínů, pravidelný odpočinek a klid, to jsou základní předpoklady k tomu, cítit se dlouho dobře a mírnit problémy, které s věkem nutně přicházejí.

Nesmiřujme se s tím, že dny ubíhají jeden jako druhý a nic se nemění. Vždy je čas na nové koníčky a zážitky, které nás vytrhnou ze stereotypu a obohatí  nové dny. Je hezké těšit se na něco nového a nepřemýšlet, zda se to pro náš věk hodí nebo už ne. Rozhodující je, jestli to chceme zkusit!

Radost z lidí kolem nás

Gerontologové studují, proč nestárnou všichni stejně rychle a co proces stárnutí zpomaluje. Mezi ty hlavní faktory patří dobré manželské a rodinné vztahy, pocit prospěšnosti v práci, schopnost prožívat radost, prohlubovat své znalosti a mít koníčky, hledět na svět pozitivně.

Není to někdy jednoduché, ale snažit se o to může každý z nás!


"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama