reklama

Zpocené nohy: Neuřízněte si ostudu. Zkuste řetízek

Dejte si do boty stříbrný řetízek a přestanou páchnout! ještě lepší je zbavit se pocení nohou: máme tipy!

Nejenže nevoní, ale kazí vzhled: na zpocených nohách víc narůstá tlustá kůže, která pak víc praská, olupuje se a je víc náchylná k infekci bakteriemi a plísněmi.

Na nohou se nachází nejvyšší množství potních žláz, které samy dokáží vyprodukovat až půl litru potu denně! Pocení nohou ale bohužel nelze jednoduše odstranit antiperspirantem. Poradíme vám proto pár triků, se kterými budete za každých okolností "v suchu". 

Jak "zatáhnout" potní žlázy?

Nejdřív pár babských rad pro prevenci:  kromě běžné, ale co nejčastější hygieny vyzkoušejte speciální koupele. Pomůže vám

  • šalvěj
  • dubová kůra
  • octová voda
  • silný černý čaj 
  • roztok kamence (koupíte v drogerii nebo v lékárně)

Pravidelné ráchání chodidel by mělo přinést za dva až tři týdny výsledky v podobě omezeného pocení. Po každé koupeli nezapomeňte natřít nohy krémem na chodidla. Často doporučovaným pudrům a zásypům se však raději vyhněte - mají tendenci udělat žmolky, které často  vytváří otlaky.

Proti pocení samozřejmě pomáhá otevřená a prodyšná obuv. U uzavřené obuvi volte kůži. "Syntetický materiál špatně zpracovává pot a v botách se pak mohou kromě nepříjemného pachu šířit také mikroby," vysvětluje Veronika Sajdoková z CCC.  Zapomeňte také na ponožky z umělotin. Bavlněné pot snadno vsáknou, ale nezapomeňte je měnit dvakrát i víckrát denně. Stejně jako boty.

Botox nejen na vrásky

"Vyrazíte-li ven bez ponožek, tak si boty vystříkejte sprejem s obsahem stříbra, po kterém vám nebudou v botách nepříjemně podkluzovat chodidla. Navíc nanočástice stříbra skvěle bojují proti tvoření bakterií a nepříjemného pachu obuvi," dodává Veronika Sajdoková. Pokud nemáte sprej s obsahem stříbra, můžete si pomoci malým trikem: dejte si do bot malý stříbrný předmět (např. minci, řetízek) tak, aby vám nepřekážel při chůzi, a během pár dní se vaše boty neutralizují od pachu.

Doporučujeme: Ukažte jen, co je hezké: Hebké paty, kolena i lokty

Jedním ze současných trendů je také aplikovat si na místa, kde dochází k nadměrnému pocení botulotoxin neboli botox. Ten dokáže vyhladit nejen vrásky, ale také zastavit aktivaci potních žláz. Samotná procedura stojí okolo osmi tisíc korun. Zákrok je ale dočasný a zhruba po půl roce se musí opakovat. Kromě plosek nohou si botox můžete aplikovat také do podpaží nebo dlaní.

Když vás trápí suché paty

Pokožka na noze má mnohem méně mazových žláz než jinde na těle, a proto je nutné jí dodávat hydrataci zvnějšku. Například na nártu najdeme jen dvě mazové žlázy na centimetr čtvereční. Naopak na obličeji jich je na stejnou plochu 400 až 900. Ideální je dopřát si desetiminutovou koupel nohou a pak odumřelou kůži šetrně odstranit pemzou.

"Dobrou volbou je krém s výtažkem z mořských řas, který kombinuje hydratační a deodorační účinky. Suché paty je třeba zavčas řešit, neboť mohou popraskat a bolet. Nohy krémujte po večerní sprše a ráno před nasazením ponožek," radí MUDr. Pavel Hanzelka, odborný konzultant LR Health & Beauty. Přímo zázraky dokáže mast na zrohovatělou kůži chodidel  z rostlinné Kneippovy lékárny, vyrobená podle receptury světově uznávaného zakladatele bylinnné léčby Sebastiana Kneippa.

Zkuste chodit naboso

V létě se naučte občas chodit naboso. Chodidla se během chůze dotýkají nerovnosti země a tím se zároveň masírují a aktivují svaly, které v obuvi nepoužíváme. Dobrý cvik na procvičení prstů a svalstva je sbírat nohou ze země předměty jako jsou tužka a pero. Na procvičení plosek nohou je dobré stoupat na gelový míček. První pomoc na unavené a oteklé nohy je také vhodná koupel.

"V tomto případě platí pořekadlo: sůl nad zlato, protože sůl udělá s unavenými končetinami hotové zázraky. Vezměte ve spíži kilo kuchyňské soli. Tu rozpusťte ve vodě, do které ponoříte chodidla. Sůl dopřeje nohám opravdovou úlevu. Dobré účinky má také koupel z odvaru kaštanů, která dodá chodidlům pocit lehkosti a zlepšuje krevní oběh.  Účinnou prevencí proti bolestem nohou je pravidelná chůze v kvalitních botách," radí Veronika Sajdoková z CCC. 

Nateklé a bolavé nohy?

Průměrný člověk obejde během svého života dvakrát zeměkouli. Měli byste se proto o své nohy naučit dobře starat. Jednou z nejčastějších příčin bolavých nohou je špatná obuv. "Pozor si dávejte na baleríny, které se na první pohled zdají pohodlné. Při dlouhodobém nošení mají ale špatný vliv na klenbu nohy a na vadné držení těla. To samé platí i u populárních žabek," říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Na dlouhodobé nošení nejsou vhodné ani příliš špičaté boty, které nutí tělo se naklánět dopředu a veškerá váha tak spočívá na palci u nohy. To pak zapříčiňuje jeho bolestivé vybočení.

Malý tip: Máte-li bolavé a oteklé nohy po celém dni, tak rychlý a účinný tip je zvednout je vzhůru a opřít si je o zeď nebo položit na stůl. Otok pak rychleji mizí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 důvodů, proč se potíme: Může jít i o vážnou nemoc!

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama