reklama

Jak se vyznat v různých dietách: Která bude vyhovovat vám?

Dělená strava

Principem dělené stravy je skutečně dělení potravin v jídelníčku podle jasných kritérií. Tento stravovací režim rozlišuje dvě základní stravovací skupiny - sacharidy a bílkoviny. Existují také potraviny tzv. neutrální, které lze přidat k jakékoli potravinové skupině.

Dělená strava vychází z předpokladu, že každá ze skupin potřebuje pro dobré trávení odlišné podmínky, proto by se tyto dvě složky neměly míchat a v konečném důsledku tělo zbytečně zatěžovat.

Původně byl tento způsob stravování vytvořen americkým lékařem Howardem Hayem jako zdravotní jídelní systém pro pacienty s onemocněním ledvin.

Dělená strava může pomoci lidem s určitými zdravotními problémy (například s obtížnějším trávením), pomůže v pozvolné (tedy zdravé) redukci váhy, učí o jídle přemýšlet a během takové "diety" netrpíte pocitem hladu.

Je však poměrně náročná, ať co do přípravy (příprava předem a s velkým rozmyslem), tak po psychické stránce, protože zkrátka jíte "jinak". Zdánlivě jde o nepřirozené stravování a neklasické kombinace, ale existuje řada spokojených konzumentů a zastánců tohoto typu stravování.

Další zajímavé články

reklama
reklama
reklama