reklama

Nedělejte to, ani když vás nikdo nevidí: Zlozvyky, které ničí zdraví

Koušete si nehty? Zklidňujete si nervy sladkým, když jste ve stresu? Ignorujete slábnoucí libido? Zřejmě víte, že byste neměli, ale přesto si neumíte pomoci. Je načase začít jednat a se zlozvyky se vypořádat.

Foto: iStock

Zlozvyky jsou ošklivé, nepříjemné a dokonce nevhodné. To ale není všechno. Na první pohled banální neřesti rozkládají psychiku a mohou mít neblahé důsledky i na vaše zdraví.  

To je důvod, proč byste s nimi měli přestat i v okamžicích, kdy vás nikdo nevidí. Prozradíme vám, jaké potíže si jimi můžete přivodit, ale i způsoby, jak se napravit  a zlozvyků se zbavit 

Emoční jedení

Dát si řádku čokolády nebo jeden kousek dortíku na pocuchané nervy je celkem normální, pokud je to občas. Ale házet do sebe páté přes deváté, abyste odplavili trable nebo zahnali stres, či dělat večerní a noční nájezdy na ledničku, v pořádku není. Poté, co se vám po konzumaci cukru, který vyvolá produkci endorfinu, od úzkosti a bolesti uleví, nastoupí pocity viny a stud.

Noční jedení, kromě kil navíc a problémů s trávením, způsobuje také pálení žáhy a potíže se žaludkem. Udržet se ve stabilní náladě můžete za pomocí vyvážené porce zdravých tuků a na vlákninu bohatých sacharidů. Právě ty totiž zvedají hladinu serotoninu a tím zlepšují naši náladu. A aby nedošlo k prudkému vzestupu hladiny cukru v krvi, je nutné přidat k sacharidům přidat tuky.

  • Řešení: Pokud vás před spaním chytne mlsná, zaměřte svou pozornost na jinou činnost. Vhodná je například krátká procházka nebo meditační cvičení, sprcha nebo koupel, či luštění křížovek.

Kousání nehtů

Okusování nehtů a okolní kůžičky vede jednak ke vzniku záděrek a drobných trhlinek v okolí nehtového lůžka, způsobit však může také poškození struktury nehtu a v neposlední řadě může být i příčinou infekcí. Pod nehty a na bříšcích prstů se vyskytuje řada bakterií, které se při okusování přenesou do organismu.

  • Řešení: Kousání nehtů bývá většinou příznakem nervozity nebo potlačovaného vzteku. Proto byste si měli v klidu sednout a zeptat se sami sebe, co vás trápí. Když odhalíte problém a začnete jej řešit, zmírní se i nutkání okousávat si nehty. A pokud ne, existují speciální hořké laky na nehty.

Noha přes nohu

Pokud patříte mezi ty, kteří jen co se v práci nebo v restauraci posadí ke stolu, automaticky dají nohu přes nohu, pak vězte, že vaše páteř a kyčelní klouby trpí. Křížení nohou vede k zešikmení zatížené strany pánve a následně ke vzniku skoliózy.

Negativní dopad má tento posed i na dolní končetiny. Dochází ke krácení svalů, přetěžování kloubů a to nejen kyčelního, ale i kolenního a kotníkového. Tato poloha způsobuje také horší proudění krve z dolních končetin a v důsledku toho mohou vznikat křečové žíly.

  • Řešení: Pořiďte si domů, a pokud možno taky do práce velký nafukovací gymnastický míč a seďte na něm. Zabráníte tak křížení nohou a podstatně snížíte riziko bolesti zad a páteře.

Odmítání sexu

Sex je nejen velmi důležitou přísadou partnerského vztahu, ale působí také jako přirozený stimul imunity. Za sexuální apatií mohou vězet psychické problémy, hormonální nerovnováha, užívání některých léků, ale také podvýživa nebo naopak obezita, či jiné závažnější nemoci - například cukrovka nebo nádorové onemocnění žlázy s vnitřní sekrecí (hypofýzy). Právě nedostatek sebedůvěry stojí na pomyslné první příčce, proč mají ženy problémy se sexuálním prožitkem. A není divu, jejich tělo prochází v průběhu života velkými změnami těhotenstvím nebo těžkým porodem.

  • Řešení: Pokud vaginální suchost způsobuje menopauza, lze ji poměrně snadno vyřešit speciálními mastmi nebo čípky. Pokud má jiný důvod, neváhejte s návštěvou svého gynekologa. Spousta věcí se už dnes dá řešit.

Svírají vás obepnuté džíny

Extrémně vypasované skinny džíny pořád ještě v módě, ale jestli je budete nosit každý den, vaše močové cesty a nervy prostupující stehny z nich dvakrát nadšené nebudou. Neurologové tvrdí, že v upnutých kalhotách nemůže krev správně proudit, a díky tomu může dojít k brnění a necitlivosti v končetinách a ke vzniku onemocnění zvanému meralgia paresthetica, česky nemoc brnícího stehna.

  • Řešení: Nošení skinny džínů se vzdávat nemusíte. Jen je neoblékejte na celý den a prostřídávejte je například s legínami, volnějšími kalhotami nebo sukněmi.

Zanedbávání dentální hygieny

Správná hygiena úst, do které se řadí i čištění zubů dentální nití, pomáhá předcházet vzniku zubních kazů a zánětů dásní. Studie zveřejněná v časopisu Circulation však také naznačuje, že vyšší koncentrace bakterií v ústech může souviset s vyšším rizikem mozkové mrtvice a infarktu. Příčinou je zkornatění krčních tepen, které způsobuje onemocnění a záněty dásní, a kterými krev nemůže správně proudit.

  • Řešení: Věnujte ústní hygieně dostatek času denně. Kromě klasického kartáčku se naučte používat také ústní vodu a dentální nitě. Jednou za půl roku navštivte dentální hygienistku a nechte si zuby odborně vyčistit.
Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama