reklama

Žloutenka: Rychlá cesta k rakovině

Přenášejí se pohlavním stykem a mohou znamenat dlouhou nemoc nebo dokonce smrt. Žloutenky typu B a C jsou nebezpečné a v létě je nákaza nejpravděpodobnější

Foto: Profimedia.cz

Léto, prázdniny, cestování .. . a všude tolik možností k novým, neotřelým zážitkům všeho druhu. Sex a často i drogy k nim určitě patří.

Žloutenku známe jako „nemoc špinavých rukou", ale ve skutečnosti patří do neoblíbené rodiny pohlavních chorob. Alespoň hepatitidy typu B a C. 

Ze žloutenky rakovina

Z virů hepatitid, klasifikovaných jako A, B, C, D a E, zástupci typů B a C způsobují nejzávažnější a dokonce život ohrožující onemocnění .

Jsou o to nebezpečnější, že Češi si málo uvědomují souvislost mezi  hepatitidou a vznikem rakoviny jater.

Statistiky ukazují, že až 90 % lidí, nakažených mladém věku virem hepatitidy, trpí chronickou formou onemocnění a stává se tak skupinou ohroženou rozvojem nádorového onemocnění jater.

Jde o čtvrtý nejčastěji se vyskytující typ nádoru na světě a třetí nejčastější příčinu úmrtí. V průběhu několika posledních let došlo ke zvýšení výskytu  tohoto onkologického onemocnění, zejména z důvodu celosvětově vyššího počtu onemocnění infekční hepatitidou B a C. Riziko vzniku karcinomu jater je kromě toho zvýšeno u osob trpících obezitou a diabetem.

Sex a drogy, anál

Přenáší se sexuálním stykem při poškození sliznice pohlavního ústrojí (záněty, infekce) nebo při  rizikových sexuálních praktikách, u kterých hrozí kontakt krve s krví, např. sex při menstruaci nebo anální styk.

U injekčních uživatelů drog byl zjištěn stokrát vyšší výskyt žloutenky C v porovnání s běžnou populací v naší zemi. V průměru je infikováno 35 procent drogově závislých užívajících injekční drogy, u dlouhodobých uživatelů je to dokonce více než 60 procent.

Ani si nevšimnete

Původce hepatitidy C byl objeven až koncem 80. let 20. století a v roce 1992 bylo zavedeno plošné testování dárců krve. Lidé, kteří dostali krevní transfúzi před tímto rokem, mohou být nakaženi a nemusí si být infekce vědomi, pokud se u nich nerozvinuly příznaky onemocnění.

Stejně tak o své nemoci nemusí vědět ani další nakažení, a tato choroba nebývá často rozpoznána ani při běžné preventivní prohlídce. Pouze malá část pacientů přichází k lékaři pro obtíže, nejčastěji únavu, nechutenství nebo poruchy koncentrace.

Kdo vás ochrání?

Chraňte se - znalost rizikových faktorů a způsobů nákazy nebezpečnými žloutenkami je nejdůležitějším krokem v prevenci. Nechte se očkovat - před hepatitidou B se lze chránit vakcinací, proti hepatitidě C bohužel žádné očkování neexistuje

Pomůže vám v tom také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR), druhá největší veřejná pojišťovna na území ČR.

ZP MV ČR má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.

Jaké jsou výhody ZP MV ČR:

  • přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění
    přináší široké spektrum slev a výhod
  • vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, s kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného zásahu lékařů záchranné
  • poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ
  • poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění
  • přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011

Více informací naleznete na http://www.zdravijakovasen.cz/

Tyto stránky jsou internetovým projektem ZP MV ČR, kde v současné době probíhá pro pojištěnce soutěž o auto. Pokud si zřídíte Kartu života, můžete vyhrát rovnou dva vozy Suzuki SX4 - více na http://www.zdravijakovasen.cz/souteze/soutez-o-automobil-suzuki-sx4. Soutěžit můžete až do září!

DÁTE SE TETOVAT?

Nebezpečné jsou všechny aktivity, při kterých může dojít k přímému kontaktu s lidskou krví. Vysoce rizikové je použití špatně sterilizovaných nástrojů, které se dostávají do opakovaného styku s krví různých osob - opakované použití jehel při aplikaci nitrožilních drog, piercing, tetování či akupunktura. Nebezpečné je rovněž používání cizích osobních věcí, jako jsou hřebeny, zubní kartáčky, žiletky a podobně, neboť na nich zaschlá krev může ulpět.

 

Dara Rolins: Nehoda mě semlela. Z bulváru mi bývalo do breku, teď mě potřebuje | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama