reklama
 

Zlata Adamovská: Místo prášků pivo

Zlata Adamovská pije pivo místo prášku na spaní a nechodí do posilovny. Zato je pořád v pohybu a čtenářům radí, jak si užít život!

Foto: Isifa

Herečka Zlata Adamovská byla další kolegyní, kterou vyzpovídal,"básník" Pavel Kříž pro internetový projekt Zdraví jako vášeň. Od oblíbené doktorky Páleníkové chtěl vědět,  jaký je její pohled na zdraví a zdravé jídlo.

Vypadáš pořád tak nádherně. Jak je to možné?

To se příjemně poslouchá. Myslím si, že v tom hrají velkou roli geny,které jsem trochu zdědila po rodičích, tedy kromě chuti k jídlu a smyslu pro humor. I tyhle dvě věci taky možná souvisí s tím, jak člověk vypadá. A pak je hodně důležitá vitalita, kterou jsem rovněž zdědila po obou rodičích: netrápit se, odhazovat to zlé od sebe. Ale abych řekla pravdu, jinak toho pro sebe moc nedělám.

Váhové skoky

Hlídáš si, co jíš, nebo je Ti to úplně jedno?

Přístup k tomu, co do svého "stroječku" dávám, jsem změnila od mládí několikrát. Když mi bylo dvacet, tak mě to skoro vůbec nezajímalo. Jedla jsem, co bylo, v množství neomezeném. Pak přišlo těhotenství a já si užívala sladkostí. Když mi po porodu zůstalo 14 kg navrch, tak jsem se poprvé v tomhle ohledu nad sebou vážně zamyslela a řekla jsem si, že ze vzduchu nikdo nepřibral a že vzhledem ke své profesi s tím budu muset něco udělat. Rozhodla jsem se zásadně. Budu se vyhýbat sladkému a tučnému. Jenže pak přišlo druhé těhotenství a znovu mi chutnalo a znovu mi zůstalo asi deset kilo a znovu jsem i ta musela shodit.

Tohle my muži naštěstí neřešíme..

Ony ty váhové skoky nahoru a dolů nejsou dobré a hlavně v těhotenství by se měly budoucí maminky trochu hlídat. Jenže já to nedělala. Mám ale dvě zdravé a štíhlé děti a já jsem nadbytečná kila také shodila.

Vypadáš opravdu úžasně. Máš ráda fyzickou aktivitu, a pokud ano, tak co preferuješ?

Už vlastně moje povolání mě téměř obden večer donutí k fyzické aktivitě. Navíc jsem od přírody hodně činorodá, takže neposedím. Pro mě není štěstí válet se v houpací síti. Já zkrátka musím pořád něco dělat.

Každý den něco

Chodíš ráda?

Hodně využívám auto a chůzi asi trochu zanedbávám, ale jinak se ráda hýbu: plavu, jezdím na kole, ale všechno rekreačně. Občas si jdu zacvičit, ale že bych trávila hodiny a dny v posilovně, to ne.

To se ani nedoporučuje. Jde o to, aby člověk dělal něco fyzicky trochu každý den.

To určitě. Já ráda pracuji na zahradě - sekám, hrabu.

To je správné. Jsou totiž lidé, kteří chodí jednou za čtyři dny do posilovny, kde se zničí, a druhý den jsou nepoužitelní.

A taky se pak hodně nají. To já se snažím jíst takové jakoby čisté formy, jako je například carpaccio se sýrovými hoblinami a rukolou, a ne třeba smetanové omáčky.

Jak a proč hřeší?

Kouříš?

Ne, ale když je někde nějaké "mejdlo", tak si dám. Vykouřím asi jednu krabičku za rok. Z frajeřiny samozřejmě.

Tak to je neuvěřitelné. To znamená, že vlastně nekouříš.

To víš, že byla období například na konzervatoři, kdy jsem vykouřila klidně krabičku denně. Ale doufám, že jednou budu žít naprosto zdravě a nebudu žít z nějakých nezdravých požitků. Mám totiž hrozně ráda víno.

Ale víno, pokud ho nevypiješ dva litry denně, tak se i doporučuje. Dokonce já s cukrovkou nemohu pít tvrdý alkohol, ale suché víno mám doporučené. Mohu i pivo, ale to mě uspává.

Mě taky. Pivo si dávám místo prášku na spaní. Ale vážně, víno piju na pohodu a dávám si ho zásadně až večer, kdy už nejedu nikam autem, na rozpouštění stresu a pro dobrou náladu. Ale abych se ještě vrátila k té "tloušťce", je důležité myslet na to, co člověk do sebe dává. Rovnice tloustnutí je jednoduchá: pokud člověk nechce přibrat, tak musí zvětšit výdej energie a zmenšit její příjem. Pokud příjem převýší výdej, tak se bohužel přibere.

Stres řeší útokem

Čím je tělo starší, tím se zpomaluje metabolismus. Když je člověk mladý, tak sní neuvěřitelné množství potravy a vypije litry tekutin, ale jeho tělo to v pohodě zpracuje.

Někteří lidé jsou zvyklí si tu svou porci dopřávat pořád stejnou a neuvědomují si, že jejich tělo už toho tolik nepotřebuje a že to tedy uloží do faldů a je malér.

Když si zmínila stres, který prožívá v dnešní době úplně každý, jak s ním nakládáš? Máš nějaký recept na to, jak se ho zbavit?

Pomáhá mi fyzická práce. Já jsem se teď pustila do rekonstrukce bytu: strhala jsem koberce, dala přebrousit parkety, nakoupila nový nábytek, zkrátka jsem se soustředila na něco jiného, než na můj stres. Zrovna tak mi pomáhá práce na zahradě. Zkrátka námaha mi vždycky spolehlivě stres odplaví.

Doma si neodpočine

Jak odpočíváš?

To je můj velký problém. Moc to neumím.

To ale není dobře, protože člověk se musí někdy znovu nabít.

To dobře vím. Pro mě jediná forma odpočinku v běžném týdnu je spánek. Doma si neumím sednout, protože kolem sebe vidím tolik práce, kterou musím udělat.

Takže Ty jsi takový ten zodpovědný člověk, co nedokáže vypnout?

Jedině když někam odjedu. Takže si plánovaně musím udělat výlet, abych mohla vypnout. Navíc opravdu nemám čas. Můj diář je nabitý tak, že jsem měla například volný víkend v únoru a pak až v květnu.Využila jsem ho k návštěvě Lázní Teplice nad Bečvou, kde jsem trochu relaxovala.

Vedla jsi svoje děti k fyzické aktivitě, nebo jsi tomu nechala volný průběh?

Vedla, ale u dcery se mi to moc nedařilo, protože ta je těžký introvert a intelektuálka a nespatřovala v tom žádný požitek či potěšení. Byla osvobozená i v hodinách tělocviku, protože byla alergik. Ale ráda chodí na procházky.

Jaké si to uděláš...

Já to taky miluji, to je moje vášeň procházet se. A nemyslím si, že je dobré rvát dítě z postele například každé ráno ve čtyři hodiny, protože bude hrát hokej! A co syn?

Tak ten je pravý opak. Byl teď na Mistrovství Evropy v baseballu a jakýkoli sport či pohyb zkrátka miluje. Přivezl stříbrnou medaili.

Je v poslední době něco, co Ti udělalo radost a co Tě naopak naštvalo?

Radost mi udělalo vysvědčení dětí a o bulváru se nechci bavit.

Máš nějakou radu pro naše čtenáře?

Nikdy neříkejte nikdy. Nemám ráda konzervativní lidi, kteří slepě setrvávají na svých názorech. Mám ráda takové, kteří jsou ochotni jít do nějaké změny i když jim je třeba nechtěně připravena osudem a nezblázní se z toho. Netruchlí nad tím, že to není tak, jak si to oni představovali. Pro mě je změna příležitost posunout se někam dál. Východ někam od něčeho je zase vchod někam jinam. A záleží jen na tobě, kam se vydáš, protože člověk je svobodný a může si o svém životě rozhodovat sám. Každý z nás by si měl hodně vážit toho, že za své rozhodnutí je zodpovědný jen sám sobě. Měl by i tak jednat, protože je to osvobozující a hlavně: Jaké si to uděláš, takové to budeš mít.

Kde najdete další zajímavé rozhovory o zdraví slavných?

Zdraví jako vášeň je internetovým projektem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR), druhé největší veřejné pojišťovny na území ČR.

ZP MV ČR má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.

Jaké jsou výhody ZP MV ČR:

    * přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění
    * přináší široké spektrum slev a výhod
    * vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, se kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného
    * zásahu lékařů záchranné služby
    * poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ
    * poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění
    * přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011

Více informací naleznete na http://www.zdravijakovasen.cz

 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama