reklama
 

Zkrotí rakovinu prosté "céčko"? Je tu naděje

Nová lékařská zjištění vidí v jednom z vitamínů základní prostředek proti rakovinným onemocněním

Foto: Isifa/Thinkstock

Americký národní institut provedl zajímavé experimenty na myších, které potvrdily desítky let starou teorii. Injekčně podávaný vitamín C v těle živočichů s rakovinou přispěl ke zlepšení jejich stavu.

Vzhledem k tomu, že testované myši byly postiženy velice závažnými druhy nádorů - mozku, slinivky a vaječníku - přínos pro lidské pacienty by mohl být nedozírný.

Ničí nádorové buňky

Samotní odborníci si nejsou jisti, jak přesně léčba probíhá. "Domníváme se, že zvýšená koncentrace vitamínu C vytváří v těle peroxid vodíku, který ničí nádorové buňky, ale zdravým buňkám neškodí," popsal dosavadní zjištění Mark Levine, vedoucí projektu.

Předskokani

Mezi prvními přišel s myšlenkou vitamínu C jako zbrani proti rakovině Dr. Linus Pauling v roce 1970, tedy v době, kdy byl vitamín přijímán čistě orálně. I německý lékař Max Geron poukazoval na příznivý vliv, jaký měly džusy s tímto vitamínem na lidský metabolismus a imunitní systém. Svou terapií prý dokázal zachránit kolem poloviny pacientů se zhoubnými melanomy. Doba, v níž lékaři žili, jim bohužel nedala za pravdu, ale po desetiletích můžeme tyto kapacity ještě více docenit.


Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama