reklama

Zítra se nebude kouřit nikde. Souhlasíte?

Statistiky uvádějí, že ročně umírá v ČR na následky pasivního vdechování cigaretového kouře až 3500 nekuřáků. Mnoho z těchto zbytečně ztracených životů by dokázal zachránit důsledněji uplatňovaný zákaz kouření.

Foto: Profimedia.cz

Statistiky uvádějí, že ročně umírá v ČR na následky pasivního vdechování cigaretového kouře až 3500 nekuřáků. Mnoho z těchto zbytečně ztracených životů by dokázal zachránit důsledněji uplatňovaný zákaz kouření.

Nové důkazy potvrdily, že nekuřácké veřejné prostory zachraňují životy. Zákaz kouření v restauracích a na pracovištích má bezprostřední vliv na pokles výskytu infarktu myokardu a náhlého srdečního selhání, a to až o polovinu.

Pasivní kouření je stejně nebezpečné

Podle zjištění vědců se počet infarktů myokardu a náhlé srdeční smrti mohou snížit až o polovinu (IM o 45 %, NSS o 50 %)

Studie provedená na prestižní americké Mayo Clinic potvrdila již dlouho tušenou skutečnost - pasivní kouření zabíjí. Účinnou zbraní proti tomuto tichému zabijákovi se stala především důsledná legislativa zakazující kouření v restauracích a na pracovištích. Studie byla představena na nedávném zasedání American Heart Association.

Vědci sledovali výskyt infarktů a úmrtí v důsledku náhlého srdečního selhání v americkém Olmsted County. Objevili šokující souvislost - bezprostředně po zavedení zákazu kouření na pracovištích a v restauracích klesl počet infarktů a úmrtí na polovinu!

Důkazy mluví jasně

Osmnáct měsíců před zavedením prvního zákazu kouření v restauracích (2002) připadlo 212,3 infarktů na sto tisíc obyvatel. O pět let později, v roce 2007 bylo kouření zakázáno ve všech uzavřených veřejných prostorách, i na pracovišti.

Čísla z následujících osmnácti měsíců přinesla potřebný důkaz - počet infarktů klesl o celých 45 % na 102,9 případů/100 000. Výskyt úmrtí v důsledku náhlého srdečního selhání klesl o polovinu, z 152,5 na 76,6 případů na sto tisíc obyvatel.

„Studie potvrdila již dřívější poznatek, že zákony zakazující kouření na pracovištích a v restauracích pomáhají snížit riziko srdečního infarktu. Poprvé však můžeme také potvrdit, že dochází i ke snížení rizika náhlého úmrtí v důsledku srdečního selhání," oznámil profesor Richard Hurt, ředitel Centra závislosti na nikotinu na Mayo Clinic.

Výrobcům jde o zisk

Profesor Hurt hrál důležitou roli nejen v procesu přijímání protikuřáckých zákonů ve svém domovském státě. V roce 1998 byl předvolán jako svědek v průlomovém procesu s tabákovým průmyslem, kdy se podařilo prokázat nekalé praktiky výrobců cigaret, jejich manipulaci s vědeckými důkazy a vědomé lhaní veřejnosti za účelem dosažení většího zisku.

„Věříme, že nově prokázané souvislosti nám pomohou přesvědčit nejen zaměstnavatele, ale i celé státy, že je správné chránit zdraví zaměstnanců i občanů," dodal Hurt.

Největší závislost v historii

Každý, a obzvláště pak lidé trpící ischemickou chorobou srdeční, by se měli vyhýbat místům, kde se kouří. Pasivní kouření je ohrožuje na životě," připomněl profesor Hurt.

Závislost na nikotinu je pravděpodobně největší závislostí, kterou lidstvo poznalo a Česká republika je jednou z kuřáckých velmocí Evropy.

Podle statistik z roku 2009 kouří 2 a půl miliónu Čechů a z hlediska spotřeby cigaret jsme na čtvrtém místě v Evropě. Kouření si u nás vybere ročně svou daň v podobě více než 18 000 úmrtí. Zavedením přísné protikuřácké legislativy by se podařilo zabránit mnoha zbytečným úmrtím.

Jste pro všeobecný zákaz kouření ve všech restauracích a veřejných prostorech? Řekněte svůj názor v diskusi pod článkem!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama